Ahmet Takan
20 Ekim 2021

Lütfi Elvan “Ahmet abi”sinin yanına döner mi?..


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin Meclis grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gezdiği yerlerden hesap sorarken, patronlar kulübü TÜSİAD İstanbul’dan bombalıyordu…

Devlet Bahçeli,  “Kılıçdaroğlu bürokrasiye değil İBB Başkanı’na kafa yormalıdır. Bu şahıs sadece boş zamanlarında belediye binası ve İstanbul’a uğradığını görüyoruz. Bu şahıs neyi planlamaktadır. Bu şahsın gezmediği gitmediği yer kalmamıştır. Sipariş bir senaryo devrededir” diyordu.

“Sipariş senaryo”yu kim hazırlıyordu?.. Kebapçılar mı?.. Herhalde, ileriki günlerde Devlet Bahçeli bu konuya da açıklık getirecektir!..

Uzun zamandır sus pus olan patronlar ise TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nde iktidarı eleştiri yağmurunu tutuyor,  sadece ekonomi alanında değil, laiklik, hukuk, demokrasi, insan haklarına kadar ülkenin pek çok sancılı konusunda çağrılarda bulunuyordu. TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan ile TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin uzun konuşmalarını medyada görmüşsünüzdür. Ancak, toplantıya katılan dünyanın önde gelen ekonomistlerinden Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun ekonomik kriz yorumu çok çarpıcıydı:

“Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyorlar. Ekonomik krizler içinde… Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar. Ve buna rağmen, bu zorluklara rağmen demokrasiler bu katkılarda bulunuyorlar.”

Patronlar, herhalde bu toplantıya topluca ciğercide ciğer yiyerek gelmişlerdi!..

Son 20 yıl içinde işleri her hâlükârda tıkır giden patronların böyle gürlediklerini hiç hatırlamıyorum. AKP iktidarın ilk iktidara geldiği yılda Başbakan Abdullah Gül, TÜSİAD toplantısına gönderdiği o zaman ekonomiden sorumlu bakan olan Ali Babacan’ı bazı uyarı ve cılız tonda da olsa gelen eleştirilere sessiz kaldığı ve yeterince cevaplamadığı için anında telefonla sert bir biçimde fırçalamıştı. Ali Babacan’da kem küm ettikten sonra, Abdullah Gül’den talimatla aldığı mesajları patronlara iletmiş. Vazifesini yerine getirdikten sonra tekrar İstanbul’dan Abdullah Gül’ü telefonla arayarak, “konuştuğu patronların özür ve üzüntülerini” iletmişti.  Bu şahit olduğum olayın ardından bugüne kadar TÜSİAD’dan bu kadar yüksek tonda uyarı ve eleştiri geldiğini görmedim. Bu zamana kadar nerelerdeydiniz diye sormadan da edemiyorum. Hayırlara vesile olur inşallah!..

★★★

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın bir gece yarısı kararnamesiyle Merkez Bankası’nda gerçekleştirdiği görevden almalar operasyonu… CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekibiyle gerçekleştirdiği Merkez Bankası Başkanı ziyareti… Ekonomi kulislerinde hâlâ yankılanıyor… Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın  çok sıkıntılı olduğu ve istifaya niyetlendiği iddialar arasında. Neden kaynaklanıyor bu iddialar?.. Tayyip Erdoğan, Lütfi Elvan’a sormadan bu operasyonu yapmış… Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme müsaadesini Erdoğan’dan alırken Elvan’a danışmamış. Doğru mu, değil mi teyit imkanı bulamadım. Ancak bir şeyi iyi biliyorum; Lütfi Elvan, “Bana danışmadılar” diye istifa edecek bir kişilik değil. Zaten o yüzden o görevde!..

★★★

Ekonomi kulislerinde dolaştırılan diğer sıcak iddialardan bahsedelim:

-Katar’la yeni bir swap anlaşması yapıldı. Görüşmeler Merkez Bankası’ndan değil Hazine’de görev yapan eski bir TMSF başkanı vasıtasıyla yürütülüyor. Swap anlaşmasının miktarı henüz belli değil. Görüşmeler gizli yapıldığı için açıklanmıyor. Katar 6 aylık vadeye karşılığında 1 doları 12.5 liraya bağlamış.

-Varlık Fonu bünyesindeki mal varlığından 60 milyar dolarlık bir bölüm Çinlilere satılıyor. Görüşmeler devam ediyor. Satış bıyıklı Çinlilere mi bıyıksız Çinlilere yapılacak belli değil.

Saray iktidarının paraya sıkıştığını bilmek için ekonomi dehası olmaya gerek yok!..

İçinde bulunduğumuz ucube rejimden dolayı her şey gizli kapalı yürütülüyor. Yukarıda sıraladığım iddialar acilen cevap bulması gerek… Şimdi taraflara bazı sorular yönelteceğim. İlk olarak CHP’ye:

-Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na yaptığınız ziyarette “128 milyar dolar nerde?” diye sordunuz mu. Sorduysanız ne cevap aldınız?..

-Bugüne kadar swap anlaşmalarının hangi vadede yapıldığını ve vade sonunda TL’ye ne kadar değer biçildiğini hiç duymadık. Bunu merak edip sordunuz mu?..

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a:

-Sorumlu olduğunuz ekonomi cephesinde gece gündüz operasyonlar yapılıyor. Gizli kapaklı yapılan uluslararası anlaşmalar ile ilgili iddialar almış başını gidiyor. Dolar her gün rekor üstüne rekor kırıyor. Nerelerdesiniz?.. Neden hiç ortalarda görünmüyorsunuz?.. Millet neredeyse damat Berat Albayrak’ı arayacak hale geldi!.. Yoksa Ulaştırma Bakanlığı yaptığınız dönemde yanınızdan hiç ayrılamayan dostlarınızda mı sizi terk etti?.. Tayyip Erdoğan’a bir elçiyle de mi ulaşabilme imkanı bulamıyorsunuz?.. Kafanızdan tekrar Ahmet Davutoğlu’nun yanında konuşlanmak gibi bir düşünce geçiyor mu?..

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

Lütfi Elvan “Ahmet abi”sinin yanına döner mi?..
Ahmet Takan