Kuzey Kore’nin yeni nükleer tesisleri uydudan görüntülendi

Kuzey Kore’nin yeni nükleer tesisleri uydudan görüntülendi

Amerikalı uzmanlar, Kuzey Kore’nin Kusong kenti yakınlarında yeni nükleer tesis inşa ettiğini iddia etti. Pyongyang yönetimi tarafından inşa edildiği iddia edilen yeni nükleer tesisler uydudan görüntülendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Vermont eyaletindeki Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsündeki uzmanlar, Kuzey Korenin Kusong kenti yakınlarındaki Yongdoktongda yeni nükleer tesis inşa ettiğini iddia etti. Söz konusu yeni nükleer tesislerin gizli bir tünel sayesinde diğer tesislere bağlantı yolu için kullanıldığı ifade edildi. Askeri üssün uydudan çekilen fotoğrafları yorumlayan uzmanlar, Maxar tarafından yayınlanan görüntüler, Aralık 2019’a kadar geçen bir çift tünel girişini ve Şubat 2021’de görülebilen yeni bir bina benzeri yapıyı gösteriyor dedi.

NÜKLEER SİLAH ÜRETMEYE VE DEPOLAMAYA DEVAM

CNN Internationala konuşan ABD istihbaratı yetkilisi, Yongdoktongda bulunan askeri binaların Kuzey Korenin nükleer silahlarını depoladığı tesisler olduğunu ifade etti. Uzmanlar, Kuzey Korenin nükleer silah üretmeyi sürdürdüğünü ve ürettiklerini depolamaya devam ettiğini aktardı. Amerikan medyası, Pentagonun henüz bu konuda bir açıklama yapmadığını duyurdu.

BİDEN’IN KUZEY KORE POLİTİKASI HENÜZ BİLİNMİYOR

ABD medyası, Başkan Joe Bidenın Kuzey Kore politikasına ilişkin net bir tutum sergilenmediğini ve atacağı adımların bilinmediğini aktardı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen ay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başkanın görüşüne göre, Kuzey Kore’nin nükleer balistik füzesi ve nükleer silahların yayılmasıyla ilgili diğer faaliyetler, dünyanın uluslararası barış ve güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Küresel yayılmayı önleme rejimini baltalıyor ifadelerine yer vermişti.

(DHA)

Dünya

Kuzey Kore’nin yeni nükleer tesisleri uydudan görüntülendi
Dünya