Deniz Ayas
30 Haziran 2019

Kırkpınar coşkusu


Edirne’de bu yıl 658’incisi düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için hazırlık heyecanı sürüyor. Valilik ve belediyenin yanı sıra kentteki STK’lar da günler öncesinden başladıkları hazırlıkları tamamlanmak üzere. Bu yılki turnuva 5 Temmuz Cuma günü başlayacak ve 07 Temmuz’daki muhteşem finalle sona erecek.
Türk güreşinin en prestijli turnuvası için bir çiftçi kooperatifleri birlikteliği olan Trakya Birlik de her yıl olduğu gibi pehlivanların kullanacağı zeytinyağı için harekete geçti. Güreşlerde kullanılacak 3 ton zeytinyağı Sarayiçi Er Meydanı depolarına gönderildi. Öte yandan Trakya Birlik Güreş Kulübü de güreşlere, baş boyunda İsmail Koç olmak üzere 100’e yakın pehlivanla katılacağını açıkladı. Yani güreşlere kendi pehlivanları ile katılan zeytin üreticisi çiftçiler, aynı zamanda ‘rakiplerinin’ de yağ temincisi konumunda. Dünyada eşine az rastlanabilecek, oldukça anlamlı bir ‘sportif’ durum…
5 Temmuz Cuma günü minik boy pehlivanların çayıra çıkışıyla başlayacak güreşler, 7 Temmuz Pazar günü başpehlivanın belirlendiği güreşle son bulacak. Hem Edirne gibi Osmanlı’ya da başkentlik yapmış, birçok tarihi ve kültürel zenginliği bulunan şehrimizi gezmek isteyen hem de dünyanın en eski turnuvalarından birisi olan güreşleri izlemek isteyenlere duyurulur.

Yazarlar

Kırkpınar coşkusu
Deniz Ayas