Barış Yarkadaş
9 Temmuz 2021

Kılıçdaroğlu ‘Hele bir dur bakalım’ diyor ama…


2020 yılının Ocak ayında CNN Türk’teki bir programda “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı  Kemal Kılıçdaroğlu olacak” dediğimde, bu öngörü herkese ‘uzak bir hayal’ gibi gelmişti. Çünkü;  Kılıçdaroğlu geride kalan her iki seçimde de aday olmamış, 2014’te MHP ile birlikte Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, 2018’de ise Muharrem İnce’yi aday göstermişti. Bu yüzden, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ihtimal dahilinde görülmüyordu.

Kılıçdaroğlu

İKİ YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Ancak geride kalan iki yıl içinde şartlar biraz daha olgunlaştı. Önce CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin “CHP’nin adayı bellidir” diyerek Kılıçdaroğlu’nu işaret etti. Kılıçdaroğlu bu açıklamadan bir gün sonra kendisine sataşan AKP’li vekillere “Aday olmayacağımı nereden biliyorsunuz?” diyerek çıkıştı. Bundan bir süre sonra ise CHP İzmir Milletvekili ve Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Tuncay Özkan, “Kılıçdaroğlu aday olursa kazanır” dedi. Ve nihayet CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Çankaya İlçe Başkanlığı’nın yeni binasının açılış töreninde “Size Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdim” diyerek el yükseltti ve tartışmaya noktayı koydu.

Bilenler bilir; Kuşoğlu, Kılıçdaroğlu’nun ‘Mini MYK’sındaki ekibindendir.  Boşuna konuşmaz…

‘HELE BİR DUR BAKALIM…’

Gürsel Tekin, Tuncay Özkan ve Bülent Kuşoğlu, Kılıçdaroğlu’nu açıktan işaret etse de CHP’nin genel başkanı, Millet İttifakı’nı oluşturan İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti’nin hassasiyetlerini de gözettiği için ‘şimdilik’ temkinli davranıyor. Dolayısıyla, HDP seçmenini de incitmemeye çalışıyor. Kılıçdaroğlu, işte bu yüzden, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklere katılmak için ziyaret ettiği kentte “Hoş geldiniz Cumhurbaşkanım” diyen Alime Hatı adlı yurttaşa sıcak bir gülümsemeyle, “Hele bir dur bakalım” diyor.

OTOBÜSTEKİ YAZIYA DİKKAT

Kılıçdaroğlu böyle dese de sahadan gelen sinyaller, partinin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için motive edildiğini gösteriyor. Farkındaysanız, CHP milletvekilleri seçim tarihine epey bir süre varken ve üstelik  erken seçim ihtimali de yokken, tüm yurdu kapı kapı dolaşıyor. Vekiller, gittikleri kentlerde gördüklerini rapor haline getirerek Kılıçdaroğlu’na sunuyor.

Bu yazıyı kaleme almak için masa başına oturduğumda, Gürsel Tekin, Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine yola çıkardığı otobüsünün üzerine Bağcılar’daki bir grafik atölyesinde  “Halkın Otobüsü, halkın Cumhurbaşkanı için yollarda” yazısını yazdırıyordu.

CHP’nin çalışkan milletvekili Mahmut Tanal, Cizre’ydi ve halkın içme suyuna fabrika atıklarının karışmasını önlemeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunuyordu.

NABIZ TUTUYORLAR

Yine CHP’nin başarılı milletvekillerinden Av. Turan Aydoğan, bir grup milletvekili ile Trabzon’daydı ve iş dünyasının temsilcileri ile toplantı halindeydi.

Keza Ankara’da herkesin yardımına koşan Dr. Servet Ünsal bu kez  Zonguldak’taydı. Dr. Ünsal, arkadaşlarıyla esnafları ziyaret ediyor, dertlerini dinliyordu.

CHP’nin kadın milletvekilleri Candan Yüceer, Nurhayata Altaca Kayışoğlu, Sevda Erden, Suzan Şahin ve Gülizar Emecan ile Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi ve Gülizar Biçer Karaca da memleketin değişik bölgelerindeydi.

DOĞU’YA ÖZEL ÖNEM…

Bu tablo, kuşkusuz ki; hem CHP’nin seçmenle bağını güçlendirmeyi, hem de  halkın nabzını tutmayı amaçlıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın PM Üyesi Devrim Barış Çelik’le birlikte koordine ettiği ‘Doğu Masası’ da Cizre, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır hattına çıkarma yaparak, partinin en az oy aldığı bölgelerde atılım yapmayı amaçlıyor.

Özetlemeye çalıştığım bu tablo, Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin adayı olduğu ve bu yüzden partinin halkla bağlarını güçlendirmek için topyekün harekete geçildiğini gösteriyor. Peki, Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı için ismi geçen Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı için ne düşünüyor? Bu sorunun cevabı da alttaki yazıda…

Mansur Yavaş

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için ciddi bir çalışma yürüttüğü ve bunun için vekiller ve araştırmacılardan oluşan iki ayrı ekiple düzenli toplantılar yaparak strateji oluşturduğu artık sır değil… Kılıçdaroğlu, bu süreçte kamuoyunun nabzını tutan araştırma firmalarının kendisine sunduğu raporları da inceliyor. Bazı araştırma şirketleri yaklaşık üç ay önce Kılıçdaroğlu’na sundukları raporlarda “Adaylığınız konusunda kararlı bir tutum izlerseniz, anketlerde üstlere doğru tırmanırsınız. İsminiz adaylar arasında geçmediği için şu an puanınız düşük görünüyor” değerlendirmesini yapmıştı.

Kılıçdaroğlu’na yakın isimler bu değerlendirmenin süreç içinde  doğrulandığını ve CHP genel başkanının isminin adaylar arasında geçmesiyle birlikte grafiğin yukarı doğru tırmanmaya başladığını  söylüyor.

Ekrem İmamoğlu

İMAMOĞLU VE YAVAŞ İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Bu yazıyı kaleme almak ve size en son bilgileri aktarmak için epey bir telefon trafiği yaptım. Kılıçdaroğlu’nun çelik çekirdeğindeki isimlerle konuştum. Ve onlara ”Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da ismi geçiyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da adaylık için zemin yokluyor. Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda yorum yapıyor mu?” diye sordum.

Aldığım yanıtlar neredeyse bire bir aynıydı: “Sayın Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarımızı başarılı buluyor ve 5 yıllık görev sürelerini tamamlamaları gerektiğini düşünüyor. Çünkü; AKP’den 25 yıl sonra geri alınan belediye başkanlıklarının adaylık için boşaltılması ve belediyeleri meclis çoğunluğu yüzünden yeniden AKP’ye kaptırmanın büyük bir yanlış olacağını düşünüyor. Sayın genel başkanımız, ‘Bunun hesabını seçmene veremeyiz’ diyor.”

Yerimiz dolduğu için şimdilik burada keselim… Önümüzdeki günlerde kulislere yine devam ederiz…

Yazarlar

Kılıçdaroğlu ‘Hele bir dur bakalım’ diyor ama…
Barış Yarkadaş