Ali İskefli
18 Haziran 2022

Karanlıkta yürüyorlar


MİLLİ takımımız UEFA Uluslar C Ligi’nde 4 karşılaşmasını da kazanarak, B Ligi’ne döneceğini kanıtladı. Rakiplerimize baktığımızda bizim yerimizin burası olmadığı zaten çok belliydi. Bu maçlardan oynadığımız futboldan öte önemli olan, Teknik Direktör Stefan Kuntz’un 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmak için gençlere güvenmesiydi. Uluslar Ligi’ne katılan takımlar içinde 23 yaş ortalaması ile en genç takım millilerimiz oldu.

Avrupa kupalarında eleme turları kura çekiminde tanıdık takımlarla eşleştik. Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda Ukrayna’nın Dinamo Kiev takımı ile eşleşti. D.Kiev, Fenerbahçe’nin daha önce dört kez karşılaştığı ve hiç kazanamadığı bir rakip. UEFA Konferans Ligi 2. eleme turunda Başakşehir, İsrail takımı Maccabi Netanya; Konyaspor da Belarus ekibi BATE Borisov’la eşleşti. Sezona iyi hazırlanırlarsa üç takımımız da bir üst tura çıkacaktır.

Futbolda takımlarımız yeni sezona hazırlanmak için hızlı bir transfer çalışması içindeyken, gözler yeni TFF yönetiminde olacak. Yabancı sayısı eski federasyonun bıraktığı kural 7 yabancı + 4 Türk kuralı uygulanacak mı? 2001 ve sonrası doğumlu en az 1 oyuncu ilk 11’de yer alacak mı? Takımların henüz belli olmayan harcama limitleri ne olacak? Kulüplerin en önemli geliri olan yayın ihalesiyle ilgili kamuoyu detaylı bir açıklama bekliyor. Takımlarımız mali açıdan bu kadar belirsizlik içinde adeta karanlıkta yürüyorlar.

Yazarlar

Karanlıkta yürüyorlar
Ali İskefli