Ümit Zileli
18 Haziran 2020

Kan kaybından yoğun bakıma uzanan yol!..


İktidarın kan kaybettiği günler de artık geride kaldı…

İktidarda 18 yılını önümüzdeki Kasım ayında tamamlayacak olan AKP, artık süratle “yoğun bakıma” doğru koşturan bir hasta görünümünde!.. Bunu ben söylemiyorum; kamuoyu şirketleri, anket kuruluşları ve bu araştırma sonuçlarını değerlendiren siyaset kulisleri söylüyor!

Özellikle son bir haftada yaşanan kepazeliklerden sonra, işin daha da sarpa saracağını rahatlıkla söyleyebiliriz; insanlar açlık ve yoksulluğun pençesinde kıvranırken, açlık sınırı 3 bin TL’ye dayanmış, yoksulluk sınırı 8 bin TL’yi aşmışken, mesela iktidarın babasının çiftliği gibi tepe tepe kullandığı kamu bankalarına eski AKP milletvekillerinin, RTÜK Başkanının, hem güreşçi hem bakan yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın atanması, Türkiye İstatistik Kurumu’nun başına Emine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü’nün eşinin getirilmesi, iktidara neye patlayacak, göreceğiz!..

Hele, ekonominin giderek kötüleştiği, işsizliğin çığ gibi artığı, insanların ne yapacağını şaşırdığı bir dönemde, iktidarın işçinin kıdem tazminatına göz dikmesi, yine işvereni kurtarmaya soyunması oy oranını nasıl etkiler, bunu da çok yakında anlayacağız!

İktidar partisinin için için kaynadığı da siyasetten hiç anlamayan bir yurttaş tarafından bile anlaşılacak boyuta ulaşmış, küçük ortak ile anlaşmazlıklar su yüzüne çıkmış, MHP liderinin sağlık durumu konuşulması yasak bir “tabu” konumuna getirilmişken bu erimenin boyutu nereye varır, onu da artık sık sık yapılmaya başlanan anketler bize söyleyecek!

Kısacası, iktidar ve ortağının geleceği hiç de parlak görünmüyor!..

AKP’li Cumhurbaşkanı’na soğuk duş!..

Yazımın tam burasında önüme bir anket geldi…

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin dumanı üstünde taze taze servis ettiği araştırma gerçekten şoke edici sonuçlar içeriyor… 9-12 Haziran tarihlerinde 12 ilde bin 410 kişiyle yüz yüze yapılan anket benim yukarıdaki gözlem ve yorumlarıma büyük ölçüde oturuyor!

Avrasya Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz’ın açıkladığı verilere göre hem AKP hem MHP hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylarında büyük gerileme görülüyor…

Önce, her dönem kendi partisinin yaklaşık yüzde 10 üzerinde oy toplayan Cumhurbaşkanı’na bakalım; anket sonucu şöyle:

Ekrem İmamoğlu, ittifak adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan’a 6.5 puan fark atıyor!

Bakın Kemal Özkiraz durumu nasıl özetliyor:

Geçen ay “Çatı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Tayyip Erdoğan yarışsa kime oy verirsiniz?” diye sormuştum. İmamoğlu, Erdoğan’a 6.5 puan fark attı. Bir de “Her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsa ve ikinci tura kalsa” diye sordum. Bu kez de İmamoğlu ve Erdoğan arasındaki fark 5.5 puan çıktı!

Bitmedi; ankete göre Mansur Yavaş da Erdoğan ile başa baş çıkıyor. Erdoğan yalnızca yüzde 0.2 önde. “İmamoğlu mu, Erdoğan mı?” sorusunda kararsızlar yüzde 14 iken, “Yavaş mı, Erdoğan mı?” sorusunda kararsız oranı yüzde 21’e çıkıyor!

İktidara elveda!

Yine bitmedi!

Sırada partilerin oy oranları var… Orada da ilginç sonuçlar görülüyor:

AKP, yüzde 35 seviyelerinde. Bu, AKP’nin 2002’de aldığı oy oranının yalnızca yarım puan üstünde!

-CHP yüzde 28 civarında…

-İYİ Parti ilk kez yüzde 12’nin üzerine çıkıyor…

-HDP  de yüzde 12 civarında…

-Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP ise yüzde 10 barajının epey altına düşerek yüzde 7 seviyesinde kalmış durumda…

-Deva Partisi yüzde 3, Gelecek Partisi de yüzde 2.5 oy oranı ile AKP’den yüzde 5.5’luk bir oy götürmüş vaziyette…

-Saadet Partisi ise yüzde 0.2 seviyesinde…

Bu sonuçlar neyi anlatıyor peki? Bugün bir seçim olsa hem AKP’nin iktidardan düşeceğini hem de Cumhurbaşkanlığı makamının el değiştireceğini anlatıyor!

Şu söylenebilir tabii; daha normal seçimlere 3 yıl var, bu tablo değişebilir! Evet, matematiksel olarak var tabii; ancak tarih babanın defteri, halkın işi ile, ekmeği ile oynayan iktidarların iflah olmadığını gösteriyor…

Yani, kırılan vazo asla eski haline gelemiyor!..

Yazarlar

Kan kaybından yoğun bakıma uzanan yol!..
Ümit Zileli