Cinsellikten uzak duran kadınlar için bazı ilaçlar var ancak eğer haz almaya engel olacak organik bir hastalık yoksa çift bu sorunu kendi kendine çözebilir.

Cinsel hayatımız nasıl düzene girer?

SORU:

Eşim evlendiğimizden beri cinselliğe karşı ilgisiz. 10 yıldır evliyiz, neredeyse ayda bir defa birlikte oluyoruz. Kadınlar için cinsel isteği artıran ilaç var mı? R.S./Ankara

CEVAP:

Piyasada bu tip ilaçlar olsa da doktor kontrolünde kullanmakta yarar var. Eğer haz almaya engel olacak organik bir hastalık yoksa aynı etkiyi tutkulu bir ilişki, yeterince uzun güzel bir sevişme, uygun dokunuşlar ve erotizm de sağlayabilir. Bu nedenle erkeklerin sihirli bir formül ara­mak yerine nasıl bir partner olduklarına bakmaları ve eksikliklerini düzelterek cin­sel becerilerini artırmaya dönük adımlar atmaları daha faydalı olacaktır.

Eşim neden sorun yaşamaya başladı?

SORU:

Bir yıldır evli bir kadınım. Evliliğin başında cinsel ilişkiye giremedim, sonradan vajinismus olduğunu öğrendim, cinsel terapi ile sorunu çözdük. Şimdi ben ilişkiye girebili­yorum bu sefer de eşim istemiyor, neden böyle oldu? M.D./Kayseri

CEVAP:

Eşlerden birinde ya da her ikisinde sonra­dan fark edilen bir cinsel işlev bozukluğu çiftin mutluluğuna gölge düşürebilir ve hayal kırıklığına neden olabilir. Böyle bir durumda eşinin cinsel sorununa başlarda anlayışlı davranan taraf zamanla umut­suzluk ve çaresizlik duygularına teslim olarak cinsellikten uzaklaşabilir ya da mastürbasyon gibi başka doyum yön­temlerine yönelebilir. Bu bir yorgunluk ve umutsuzluk tepkisidir. İlişkinin başlarında ortaya çıkan sorun kişisel çabalarla ya da uzman desteğiyle aşılsa da tam olarak düzelmeyebilir, normalleşme bazen aylar hatta yıllar sürebilir. Evlilik doyumu yaşa­nan cinsel sorunlardan fazla bozulmadan deneyimli bir cinsel terapistten profes­yonel destek alınması uygun olur. Cinsel terapiye eşlerin birlikte katılması sorunun daha kısa sürede ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için oldukça önemlidir.