Seyran Ataklı
8 Kasım 2020

Jüpiter-Plüton kavuşumu: Ruhsal dönüşüm


2020 yılında 5 Nisan ve 30 Haziran tarihinde 2 kez kavuşum gerçekleştiren Jüpiter ve Plüton son olarak 13 Kasım saat 23.04’de 22 derece Oğlak burcunda yeniden bir araya gelecek.

Kontrolsüz gücü temsil eden yeraltının gezegeni Plüton, eli sopalı öğretmen Satürn ve rahat olmadığı yerde iyiyi de kötüyü de abartan Jüpiter’in Oğlak burcu seyahati 2020 yılında sadece dünya üzerinde değil, kişisel hayatlarda da yeni bir düzenin kurulduğu bir yıl oldu. Plüton doğası gereği dönüşüme zorlar. Amacı yeni bir düzen kurmaktır ancak bunu yumuşak bir şekilde değil şiddetli bir biçimde yıkarak yapılandırır. Jüpiter ise maneviyat, ahlaki değerler, yeni kültürler, büyümek, inanç ve hukuk sistemini temsil eder.

2020 bu anlamda bizlere ruhsal olarak eksikleri fark etmek, arınmak ve kimliğimizi sorgulamak anlamında evrilme yaşattı. Bir olmayı, birlik olmayı öğretti.

Anlayana ve farkedene tabii!!! Ruhun tekamülüydü bu. Ruh derken doğada bu dönüşümden nasiplendi; belki intikam aldı.

Bu güçlü kavuşum unutmayalım sadece kendimizin değil, başkalarının da gerçek yüzlerini görmeyi, onları tanımayı, farkına varmayı gösterdi. Yüzleştik.

2020 Satürn- Plüto- Jüpiter Oğlak kavuşumlarıyla zaten yıl boyu yaşamımızda sorumluluk almak, görevleri yerine getirmek anlamında herkesi zorladı. Artık mücadeleden kaçmayan, çaba gösteren, elinden gelenin en iyisini yapan herkese meyvelerini toplamak anlamında bereket zamanı. Somut adımlar atarak fırsatlarla karşılaşabilirken, belirsiz, başlamamış, bitirilmemiş her konu tamamlanmaya hazır olacaktır.

13 Kasım’da 6. evde gerçekleşecek kavuşumun en önemli konusu sağlık. Sonbahar aylarında tırmanışa geçen, benim covid tsunamisi olarak yorumladığım salgında rakamların önümüzdeki 2 ay boyunca yüksek oranda artacağını söyleyebiliriz. Irkçılığın artmaya başladığı, din, inanç konularının yükseleceği, radikal din barındıran tarikatların terör faaliyetleriyle global olarak karşılaşabiliriz.

Memurlar, işçiler, kamu hizmetinde çalışanlar, TSK, sağlık çalışanları, doktorlar önümüzdeki döneme vurgu yapacaktır. Venüs her ne kadar Terazi burcunda yönettiği yerde ve güçlü olduğu pozisyonda olsa da Jüpiter ve Plüton’a yapacağı kare açıyla ekonomik krizlere, daralmaya, istihdam konularında sıkıntılara, siyasi figürlerin yönetimsel krizlerle uğraşacağına işaret ediyor. Global anlamda yeni keşifler ve uzay araştırmaları ile ilgili gelişmeleri duyabiliriz. Sosyal ve ekonomik düzenin tamamen yıkılıp yeniden yapılanacağı bu transitte dönüşüme ayak uydurmaktan başka çare yok.

Yaklaşık 13 yıl arayla gerçekleşen Jüpiter- Plüton kavuşumunun gerçekleştiği tarihleri ve bu yıllardaki önemli birkaç olayı sizlere hatırlatmak ve paylaşmak istedim.

– 25 Şubat 1771 – 18 derece Oğlak

– 12 Nisan 1882 – 27 derece Boğa

– 26 Haziran 1906- 22 derece İkizler

– 10 Ağustos 1918 – 06 derece Yengeç

– 27 Mayıs 1931 – 19 derece Yengeç

– 1 Ağustos 1943 – 06 derece Aslan

– 3 Kasım 1955 – 28 derece Aslan

– 8 Şubat 1956 – 27 derece Aslan

– 16 Haziran 1956 – 26 derece Aslan

– 13 Ekim 1968 – 3 derece Başak

– 2 Kasım 1981 – 24 derece Terazi

– 2 Aralık 1994 – 28 derece Akrep

– 11 Aralık 2007 – 28 derece Yay

– 5 Nisan 2020 – 24 derece Oğlak

– 30 Haziran 2020 – 24 derece Oğlak

– 13 Kasım 2020 – 22 derece Oğlak

Jüpiter- Plüton kavuşumunun Oğlak burcundaki kavuşumu 25 Şubat 1771 yılında  savaşlar ve salgın hastalıklar açısından çok önemli.  Rusya ve Polonya arasında Lanckorona savaşı,

Rusya ile Osmanlı arasındaki savaşta Osmanlı’nın Kırım’ı kaybetmesi, Rusya’da yaşanan ve 1 sene süren veba salgınında 57.000 kişi hayatını kaybetmesini gösterebiliriz.

1968 yılında başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin hakimiyetinin başlangıcı, Nixon’ın zaferi, Martin Luther King Jr.’ın öldürülmesi  ve ardından ülke çapında çıkan  ayaklanmalar,  Robert F. Kennedy’nin öldürülmesi ve üniversite kampüsleri arasında  Vietnam Savaşı’na  karşı yaygın muhalefet damgasını vurmuş. Ülkemizde ilk öğrenci olayları, üniversite eylemleri, boykotlar, grevler, işçi yürüyüşleriyle asla unutulmayacak olaylara damga vurması açısından çok önemli. 

1981 yılının son iki ayında ve 1982 yılında sağ-sol çatışmaları, anayasanın yürürlüğe girmesi, suikastler, Banker Kastelli skandalı, Soma Termik Santralindeki patlama önemli konu başlıklarından sadece birkaçı.

2007’de dünyada ekonomik düşüşe yol açan Büyük Buhran’dan bu yana ekonomik ve mali açıdan en şiddetli çöküş yılı olarak tabir edilen kriz, Yunanistan’ın yüzyıldaki en kötü sıcak hava  dalgasının  ardından, en az 11 kişinin ölümü ve yaklaşık 200 orman yangınının meydana gelişi, eski Pakistan  başbakanı  Benazir Butto’nun seçim mitinginde 20 kişiyle birlikte öldürülmesini örnek olarak gösterebiliriz.

Bu yıl 3. Kez gerçekleşecek kavuşum, etkilerini uzun süreye yayacaktır. Dönüşüm dönüşüm diyoruz da bu etki hepimizin deneyimlediği üzere bugünden yarına olmuyor. Yavaş yavaş eskinin çöküşü ve yeni bir geleceğe yapılan başlangıç……

Mutlu Pazarlar dilerim.

“Yıllar sonra öğrendim ki; bağırıp çağırmana gerek yok! Sesini duymak isteyene, bir fısıltı bile yeter.” Farid Farjad

JÜPİTER- PLÜTON KAVUŞUMUNUN YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Yıl boyu kariyerle, ailevi ilişkilerle, toplumsal statünüzle ilgili değişimler söz konusu olmuş olabilir. Sosyal çevre ilişkileri, sağlık konuları, ebeveyn sağlığı ile ilgili netleşemeyen tüm konularda netleşmeler yaşayabilirsiniz. Kariyerle ilgili dönüşümler söz konusu olurken, evlilik kararı alabilir ya da kötü giden bir evliliği bitirebilirsiniz.

BOĞA: 2020’nin son çeyreği, kariyerde dönüşümler, ailevi ilişkiler, mahkemeler, yurtdışı konuları, göç, ebeveyn sağlığını ön plana çıkartıyor. Yeni eğitim konuları gündeme gelirken, işinizde yeni planlar yapabilirsiniz. Yurtdışı bağlantılı işlerinizde gelişmeler, kariyerde yeni anlaşmalar, parasal rahatlamalar, beklediğiniz alamadığınız paranın elinize geçmesi söz konusu olabilir.

İKİZLER: Yıl boyu tetiklenen konular artık iyice görünür hale gelecek. Maddi konularda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Yurtdışı bağlantılı işler, hukuksal konular, uzak akrabaların gündemleri söz konusu olabilir. Parayla ilgili yatırım yapabilir, gayrimenkul alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Ruhsal ve bedensel anlamda sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Artık korkularınızla yüzleşiyorsunuz. Kredi, vergi, nafaka, miras konularında tamamlanmalar yaşayabilirsiniz.

YENGEÇ: İkili ilişkiler, aşk, evlilik, ortaklık konularında dönüşümler söz konusu olabilir. Hukuksal konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Sağlığınıza bu dönem dikkat edin. Yeni iş ortaklıkları gündeme gelirken, yeni iş anlaşmalarına girişebilirsiniz. Maddi kaynaklar konusunda gelişmeler yaşanabilir. Krizlere rağmen yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz.

ASLAN: Çalışma koşulları, iş hayatınızla ilgili gelişmeler söz konusu. Meslek ve kariyer konularında, ticari ortaklıklarda başarı yakalayabilir ya da işinizi değiştirebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin. Maddi konularda toplu para elinize geçebilir, mülk alım satımı gündeme gelebilir. Alışkanlıklarınızda değişim yaşayabilirsiniz.

BAŞAK: Aşk hayatınızla ilgili gelişmeler kimilerinizi bu yıl oldukça yormuş olabilir. Artık sonbahar ayları özel ilişkinizde sizi tamamlanmaya ve sonuca götürecek. Çocukları olanların sorumlulukları, onların yaşamlarına dair kararlar ön planda olmaya devam edecek. Bazılarınız bu dönem çocuk sahibi olabilir. Kariyerde gelişmeler, yeni projeler, fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendi sağlığınıza ve ailevi sağlık konularına dikkat edin.

TERAZİ: Ailevi ilişkiler, eviniz, yuvanız konularında önemli gelişmeler söz konusu. Sizin ve ailenizin sağlık konuları bu dönem ön plana çıkabilir. Maddi konular, beklediğiniz paralar, çözülememiş miras, mülk alım satımı gündeminizde olacaktır. Taşınabilir, yatırım yapabilirsiniz. Taşınabilir, taşınma kararı alabilir, yeni yatırımlar yapabilirsiniz.

AKREP: Kardeş, akraba, aile büyüklerinin hayatında gelişmeler söz konusu olabilir. Ticari gelişmeler, eğitim alanında yeni başlangıçlar, yeni anlaşma ve sözleşmeler hayatınızda ön plana çıkarken, iş kurmayı düşünebilirsiniz. Taşınma, ev değişimleri, mülk alım satımı ve ailevi ilişkilerle ilgili tamamlanma yaşanabilir.

YAY: Maddi konularda dönüşümler yaşayabilirsiniz. Kariyerde krizler yaşıyorsanız, yeni kariyer olanakları söz konusu olabilir. Yeni iş görüşmeleri, fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu dönem kaynaklarınızı iyi kullanın, bütçenizi gözden geçirin, harcamalarınıza dikkat edin. Kimileriniz yeni yatırım yapmayı düşünebilir, kiminizin de beklediği para eline geçebilir.

OĞLAK: Yıl boyu Satürn, Jüpiter, Plüton sizi yordu. Sorumluluklar aldınız. İkili ilişkilerde değişimler, kariyerde yeni fırsatlar, yeni oluşumlarla karşılaşabilirsiniz. Yaşamınızda yeni planlar, yatırım fırsatları karşınıza çıkabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Fiziksel görüntü ve imajınızda değişiklik yapabilirsiniz.

KOVA: Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat edin. İş ve kariyer konusunda risklerden kaçının. Gizli düşmanlıklar, arkanızdan çevrilen dolaplara karşı temkinli olun, ilişkileriniz sınanacak. Bazı ilişkilerde kopuşlar yaşanabilir. Kendinize yeni hedefler koyun. Maddi konularda yatırımlar, başlangıçlar yapabilir, bunların tohumlarını atabilirsiniz.

BALIK: Kariyerde yenilikler, dönüşümler devam ediyor. Yeni hedefler belirlerken, fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Maddi konularda rahatlama, yatırımlar gündeme gelebilir. Sosyal çevrenizde, arkadaşlarınızda değişimler yaşayabilirsiniz. Yeni bir birlikteliğe başlamanız söz konusu olabilir. Sağlığınıza dikkat edin.

Yazarlar

Jüpiter-Plüton kavuşumu: Ruhsal dönüşüm
Seyran Ataklı