Japonya ve ABD savunma bakanlarından kritik görüşme

Japonya ve ABD savunma bakanlarından kritik görüşme

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ve ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin, Karşılıklı İşbirliği ve Güvenlik Antlaşması’nın 5. maddesinin Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Senkaku Adaları’nı kapsadığı konusunda mutabık kaldı.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ve göreve yeni atanan ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’in Japonya saati ile bu sabah bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bildirildi. Görüşmede Kishi’nin Japonya kontrolünde bulunan ancak Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Senkaku Adaları ve Doğu Çin Denizi’nde statükoyu değiştirmeye yönelik girişimleri konusunda Pekin’in politikalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği öğrenildi.

İkilinin Japonya’yı ABD’nin savunma şemsiyesi altına alan Japonya-ABD Karşılıklı İşbirliği ve Güvenlik Antlaşması’nın 5. maddesinin Senkaku Adaları’nı kapsadığı konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Kuzey Kore de masada

Kishi ve Austin, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik çabaları da masaya yatırdı. Pyongyang’ın tüm kitle imha silahları ve balistik füzelerden tamamen, doğrulanabilir ve geri dönülmez şekilde arındırılması için birlikte çalışmayı sürdürme kararı alan ikili, ABD kuvvetlerinin Japonya’da konuşlandırılmasından doğan maliyetin paylaşılması konusundaki müzakereleri de en kısa sürede sonuçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Kishi’den ABD’li mevkidaşına tebrik

Kishi, ABD’li mevkidaşını yeni görevi dolayısıyla tebrik ederken, ikilinin mümkün olan en kısa sürede yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmek istediklerini dile getirdiği kaydedildi. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Kishi, Austin’in Asya’daki güvenlik ortamı ile yakından ilgilendiğini ve Japonya-ABD ittifakına değer verdiğini belirtti.

“ABD-Japonya ittifakını ele aldık”

Austin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada mevkidaşı ile yaptığı ilk görüşmeyi “harika” olarak niteleyerek, “Kararlı ve güçlü ABD-Japonya ittifakını ve özgür ve açık Hint-Pasifik’in korunmasına yönelik ortak çabaları ele aldık” ifadelerini kullandı. (İHA)

Dünya

Japonya ve ABD savunma bakanlarından kritik görüşme
Dünya