Kentte sabah saatlerinde başlayan yağmur, fırtınanın etkisiyle sağanağa dönüştü. Bulut örtüsü nedeniyle havanın karardığı kentte gök gürültüsü eşliğindeki sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşturdu.

Özellikle Konak, Bayraklı, Buca ve Balçova ilçelerinde ev ve iş yerlerinden su baskını ihbarları yapılırken Basmane'deki metro istasyonu girişinde mahsur kalanlar polisin yardımıyla tahliye edildi.

Ulaşımda aksamaların yaşandığı kent genelinde başta Halkapınar semti olmak üzere çok sayıda köprülü kavşak ve geçitlerde biriken su, sürücülere zor anlar yaşattı.

Balçova ilçesindeki Eşref Bitlis Kavşağı ile Bornova'daki Osman Kibar Meydanındaki alt geçitler, su baskını nedeniyle trafiğe kapandı. Bazı araçlar suyun içinde kaldı.

Kemeraltı Çarşısı'ndaki bazı sokaklarda da biriken suların tahliyesi için esnaf çalışma yaptı. Çarşı içindeki 1. Beyler mevkisinde bazı iş yerlerinin önüne su baskınlarına karşı bariyer kurulduğu görülüyor.

Atatürk Stadyumu çevresindeki bazı sokaklar ise su taşkınlarına önlem almak üzere belediyeye ait iş makinalarıyla trafiğe kapatıldı. Bu bölgede taşan rögar kapağına çarpan bir otomobilde hasar oluştu. Otomobilin sürücüsü Onur Çelik, sağanak nedeniyle görüş mesafesinin kaybolduğunu, suyun içinde ilerlemeye çalışırken rögar kapağına çarptığını, ne olduğunu anlamadığını anlattı.

Bayraklı ilçesindeki bir pazar yerinde de bazı tezgahlar su altında kaldı.

Buca ilçesi Mehmet Akif Caddesi'nde ise bir ağaç, fırtınanın etkisiyle devrildi.

Fırtına sonucu körfezde oluşan dalgaların karaya vurması nedeniyle Alsancak ve Göztepe'de sahil bandındaki bazı kesimlerde deniz taşkınları oluştu.

Toprak kayması ve dere taşkınına müdahale

Kent genelinde 100'e yakın ev ve iş yerinden su baskını ihbarı yapıldığı, İtfaiye ve İZSU ekiplerinin su tahliyesi için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada Altınyol Turan mevkisinde toprak kayması meydana geldiği, yola dökülen toprakların, trafiğin geçici olarak aksamasına neden olduğu belirtildi.

Balçova Mehmetçik Bulvarı'nda bulunan Yahya Deresi'nde de kısa süreli taşkın yaşandığının bildirildiği açıklamada kent genelinden yapılan ihbarlar ve önleyici çalışmalarda İZSU'nun 214 iş makinası ve 765 personelinin görev aldığı kaydedildi.

Açıklamada dere ağızları ve yataklarında su akışına engel olacak ve taşkın riski yaratacak durumlara da müdahale edildiği belirtilerek "Tespit ettiğimiz 20 noktada yaşanan sorunları ise en kısa sürede çözüme kavuşturacağız." ifadelerine yer verildi.

Uçak, vapur ve tramvay seferlerinde aksama

İzmir'de uçak, vapur ve tramvay seferlerinde de su baskınları nedeniyle aksamalar yaşanıyor.

İzdeniz şirketinden yapılan açıklamada olumsuz hava koşulları nedeniyle tüm vapur seferlerinin iptal edildiği duyuruldu.

Tram İzmir'den yapılan açıklamada da hava muhalefeti nedeniyle Konak Tramvayı'nda seferlerin Atatürk Spor Salonu-Halkapınar durakları arasında gerçekleştirilemediği, ulaşımın ESHOT otobüsleriyle sağlandığı aktarıldı. Fahrettin Altay-Atatürk Spor Salonu hattındaki seferlerin ise devam ettiği bildirildi.

Fırtına nedeniyle Adnan Menderes Havalimanı'na inmesi planlanan üç uçağın Ankara'ya yönlendirildiği, diğer seferlerde de gecikmeler yaşandığı belirtildi.

Metrekareye düşen yağış 71 kilograma ulaştı

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre İzmir'de metrekareye düşen yağış miktarı, Güzelyalı semtindeki ölçüm istasyonunda sabah saatlerinden bu yana 49,58 kilogram olarak ölçüldü.

Kentte en fazla yağış ise 71,29 kilogram ile Bornova, 63,7 kilogram ile Balçova ve 60,59 kilogram ile Bayındır ilçesinde kaydedildi.

Yağışın etkisini azaltarak akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

(AA)