Nasıl ki ilk defa bisiklete binildiğinde düşülüyorsa ve bu da öğrenme sürecinin bir parçasıysa, ilk cinsel deneyimde de bazı sorunların yaşanması normal ve beklenen bir durumdur.

Aynı duruma düşmemek için ne yapmalıyım?

SORU:

20 yaşındayım ve bugüne kadar hiç sev­gilim olmadı. Birkaç gün önce yabancı bir kadınla ilk cinsel deneyimimi yaşadım ve başarısız oldum. Sertleşme ve boşalma olmadı, hiç zevk almadım. Özgüvenim kayboldu, aynı duruma tekrar düşmemek için ne yapmalıyım? S.C./ İstanbul

CEVAP:

Özellikle genç erkeklerdeki kendini ispat çabası ve buna bağlı gelişen performans kaygısı ilk cinsel deneyimde sertleşme ve erken boşalma sorununa neden olabilir. Ayrıca birlikte olduğunuz kadının sabırsız­lığı, ortama yabacı olma, kendini güvende hissetmeme gibi birçok neden de sertleş­me sorununa neden olabilir. Bunu referans yapmamalı, erkek olmaya giden yolun bir basamağı olarak görmelidir. Bundan sonra tanıyıp güvendiğiniz, aranızda sevginin olduğu biriyle acele etmeden duyularınıza odaklanarak bir cinsel yakınlık yaşadığınızda her şey daha güzel olacaktır.

Yaşadığım problemle nasıl başa çıkarım?

SORU:

5 yıldır evliyim, 44 yaşındayım, daha önce hiç erken boşalma sorunu yaşamadım. Bir yıl önce eşimin menopoza girmesiyle birlikte bende erken boşalma başladı. Eşime karşı kendimi çok mahcup hissediyorum, bu konuda ne önerirsiniz? G.E./ Ankara

CEVAP:

Erken boşalma sorunu neredeyse 10 erkeğin 7’sinde görülen bir durumdur. Genellikle ilk ilişkiyle birlikte başlamakla birlikle bazı du­rumlarda sonradan da gelişebilir. Geçirilen hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar organik nedenlerden olabileceği eş ilişkisinde bo­zulma, partner değişikliği, sonradan gelişen sertleşme sorunu, performans kaygısı, özgüven kaybı gibi psikolojik nedenlere bağlı gelişebilir. Erken boşalmanın tedavisi ortaya çıkaran neden göre yapılır. Sonradan gelişen erken boşalmanın tedavisi nispeten daha ko­laydır. Sizin durumunuzda eşinizin menopoza girmesi, bunun neden olduğu vajinal kuruluk, uyarılma güçlüğü gibi sorunlar stres un­suruna dönüşerek cinselliğe gergin başla­manıza ve buna bağlı olarak erken boşalma sorununa neden olabilir. Eşinizle birlikte bir cinsel terapistten profesyonel destek alarak bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.