Eşler arasında yaşanan cinsellikteki hızlı düşüşler, ikili ilişkileri olumsuz etkiler. İşte yapılması gerekenler…

Eskisi gibi olmak artık çok mu zor?

SORU:

35 yaşında evli bir kadınım. Eşim ilk başlarda bana karşı çok istekliydi ama artık benimle ilgilenmek yerine televizyon seyretmeyi tercih ediyor. Eskisi gibi olmak için neler yapabiliriz? İ.D./İstanbul

CEVAP:

Eşler arasındaki cinsel ilgi isteğin her zaman evliliğin ilk zamanlarında ki gibi yoğun ve tutkulu olması gerçekçi bir beklenti değildir. Zaman içinde evlilikteki sorumluluklar, alışkanlıklar ve rutin bunu kısmen de olsa azaltabilir. Bu durum evliliğin süresi, eşlerin yaşı, genel sağlık durumu, ortamın uygunluğu, stresli yaşam koşulları gibi birçok değişkenden etkilenebilir. Bu bir yere kadar normal ve beklenen bir durumdur. Eşler arasında yaşanan cinsellikteki hızlı düşüşler, uzun aralıklı birliktelikler evlilik ilişkisinde bazı sorunlar olduğunu düşündürür. Eğer yapısal bir sorun yoksa cinsel birliktelik sıklığını artırmak, evliliğin ilk aylarındaki gibi olmasa da düzenli bir cinsel yaşam sağlamak mümkündür. Bunun için daha fazla birlikte kaliteli zaman geçirme, romantik ve erotik çift olma, karşılıklı evliliğin ilk günlerindeki gibi davranma ve erotik fantezilere yer verme faydalı olacaktır.

Cinsellikten neden zevk alamıyorum?

SORU:

26 yaşında 3 aylık evli bir kadınım. Yaşadığım ilişkiden hiç zevk almıyorum. Orgazm olmak çok mu zor? Y.Ç./Antalya

CEVAP:

Her kadın gibi siz de zamanı geldiğinde hem zevk alıp hem de orgazmı yaşayabilirsiniz. Daha yolun başındasınız, hemen acele etmeyin. Kadınların boşalma orgazmı yaşayabilmeleri için her şeyden önce eşlerine güvenmeleri, kendi bedenlerini tanımaları, olumlu bir cinsellik algısına sahip olmaları ve istemli bir şekilde aşk kaslarını kasıp gevşeterek orgazm refleksini başlatmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bunu eşlerinin yanında yapmaktan çekinenler önce mastürbasyon yoluyla tecrübe edip sonra eşleriyle deneyebilirler.