Bir evlilikte duygusal ve erotik paylaşım önemlidir. Bununla birlikte bazı çiftler hiç cinsel birliktelik olmadan yıllarca beraber kalabilirken bazı çiftlerde sadece birkaç aylık bir cinsel uzaklaşma boşanma nedeni olabilir.

Eşimin bu kararı bizi nasıl etkiler?

SORU:

54 yaşında 30 yıldır evli bir erkeğim. Evlilik boyunca cinselliği başlatan hep ben oldum, eşim ‘bu yaşta artık yapmasak da olur’ demeye başladı. Eşimin bu tavrı bizi nasıl etkiler? Bir evliliğimiz cinsellik olmadan da devam edebilir mi? Ç.D./ Samsun

CEVAP:

Evlilikte cinsellik çok önemli bir konu ol­makla birlikte her çiftin kendine özgü bir cinsellik tanımı ve yaşama biçimi vardır. Evlilik ilişkisi içinde doğal olanı duygusal ve erotik paylaşımdır. Bununla birlikte bazı çiftler hiç cinsel birliktelik olmadan yıllarca evliliğini devam ettirirken, bazı çiftlerde sadece birkaç aylık bir cinsel uzaklaşma boşanma nedeni olabilmek­tedir. Bu nedenle cinselliğin olmadığı bir evlilik sürer mi sorusunun cevabı son derece kişisel ve zordur. Evliliğin bütünü içerisinde cinselliğin nereye konulduğu, ne kadar önemli olduğu, evliliğin devam edip etmeyeceğini belirler. Eğer eşlerden birinin devam eden bir cinsel talebi var ve diğeri reddediyorsa bu evlilik doyumu­nu azaltarak ayrılma ya da boşanmaya neden olabilir. Her iki eşin de diğerinden cinsel yakınlık beklemediği durumlarda cinsellik bir ihtiyaç olmaktan çıkacağı için evlilik sorunsuz devam edebilir.

Cinsel hayatımız normale döner mi?

SORU:

43 yaşındayım, eşim de 39. 2 yıldır tüp bebek tedavisi görüyoruz, bir türlü olmadı. Bu sürede çok yıprandık. Yalnızca üreme amaçlı takvime bağlı bir cinsel yaşam nedeniyle cinsel hayatımız bitti. Bize öneriniz nedir? L.R./İzmir

CEVAP:

Tüp bebek yapmak isteyen çiftlerin cinsel hayatı, aşılama günü, yumurtanın çatla­ma günü, yalnızca belirli günlerde seks yapma gibi doğal olmayan takvime bağlı bir cinselliğe dönüşüyor. Bu da haz almak için yaşanması gereken cinselliği meka­nik bir eyleme dönüştürdüğü için zaman­la cinsellikten soğuma, eşe karşı ilgisizlik olabiliyor. Böyle bir durumda öncelikle çocuksuz bir hayatı kabullenmelisiniz. Bu döngüden cinselliğe evliliğiniz başındaki gibi aşamalı olarak başlayarak, yeniden sevgili olup ilişkinize daha fazla erotizm katarak çıkabilirsiniz. Birlikte bir tatile çıkmanız, ikinci bir balayı planlamanız yeni bir başlangıcı kolaylaştırabilir.