Cinsel yakınlık doğal ve evlilik içerisinde karşılanması gereken hak ve ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın sürekli reddedilmesi karşı tarafta ciddi bir sorun ve öfke yaratabilir.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabilirim?

SORU:

8 yıldır evli bir erkeğim, 35 yaşındayım. Eşimle çok az seks yapıyoruz. Sürekli reddedilmekten bıktım, artık ona karşı hiçbir şey hissetmemeye başladım. Bu problem çözülür mü? Y.Ç./Adana

CEVAP:

Kadın olsun erkek olsun cinsellik duygusal olarak hassas bir durumdur. Reddedilme sonucu hissedilen bu duygular zamanla eşe/partnere ve cinselliğe karşı bir ilgi kaybına neden olabilir. İlgideki azalma zamanla cinsel isteksizlik, uyarılma ve sertleşme bozukluklarından cinselliğe tümüyle küsmeye kadar giden bir seri bozukluğa neden olabilir. Sizin eşinizden daha fazla uzaklaşmadan ve çözülebilir bir sorun için tüm çözüm yollarını tüketmeden bir uzmandan destek almanız uygun olur. Böylece eşinizin cinselliğe karşı ilgisizliğinin nedenlerini öğrenebilir, düzelmesi için gerekli adımlar atabilirsiniz.

Bu sorunun kesin bir tedavisi var mı?

SORU:

6 yıldır evliyim ve erken boşalma sorunum var. Eşim tedavi görmem konusunda ısrar etti. Ancak düzelemedim. Bu sorunun kesin tedavisi var mı? A.E./Ankara

CEVAP:

Erken boşalma, cinsel terapinin en başarılı olduğu cinsel işlev bozukluklarından biridir. Sizin durumunuzda sanırım terapi tam olarak bitirilmedi ya da bazı şeyler gereği gibi yapılmadı. Ayrıca eşinizin terapiye aktif olarak katılıp katılmadığını belirtmemişsiniz. Bu terapi başarısını etkileyen en önemli konudur. Eğer diğer eş bu sürecin dışında kalırsa sizin tek başınıza çabanız yeterli olmayabilir ve istenen sonuç tam olarak sağlanamayabilir. Bu anlamda mademki böyle bir başlangıç yaptınız, sonuna kadar gitmenizi ve umudunuzu yitirmemenizi öneririm.