Korkusuz
Ümit Zileli

Helallik isteyen bu iktidardan artık hayır gelmez!

AKP’li Cumhurbaşkanı, bana kalırsa “mağduriyet adına” son kozunu da oynadı, halktan “helallik” istedi ve maalesef ters tepti!

-Kamuoyundan kocaman bir “helallik vermiyoruz” çığlığı geldi...

Zaten istemesi bile tuhaftı; 15 aylık salgın döneminde yoksul daha yoksullaşmış, işsiz ordusu çığ gibi büyümüş, gençler bir yandan işsizlik, diğer yandan polis copu altında inim inim inlemiş, intiharlar alıp başını gitmiş, koca toplum hem ekonomik hem de ruhsal anlamda büyük bir çöküş yaşamıştı! Bu durumda, o “helallik istemine” kim yanıt verecekti ki?..

-18 yıllık süreçte iktidarın tam 203 milyar dolar(1.6 katrilyon) ihale dağıttığı, aslan payı adları artık ezberlenen 5 büyük şirkete giden, devasa paraları istifleyen büyük ihaleciler mi? Yoksa, önce iyice yoksulluğa itilip, sonra bir file, bir torba kömüre muhtaç bırakılan, artık karnını bile doyuramayan ahali mi?!.

Üstüne üstlük, bu kadar müthiş bir ekonomik anafora kapılmış, neredeyse her şeyini satıp savmış, insanları aç bilaç gelecekten bile umudunu kesmiş bu milleti hala yönettiğini iddia eden iktidar, bırakın mantıklı bir şeyler yapmayı, yalandan da olsa bir şeyler üretiyor görünmeyi, hala şatafattan, soru işaretli ihalelerden vazgeçmiyor, vazgeçemiyor!

-Aynı savurganlık, aynı debdebe milletin gözünün içine baka baka sürdürülüyor!..

“Yakıştı mı yakıştı!”


Durumun kepazeliğini yalnızca iki örnekle anlatayım izninizle...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beypazarı Hükümet Konağı projesini sosyal medya hesabından şu etiketle duyurdu:

-Yakıştı mı yakıştı!..

Hediyesi yalnızca 19 milyon 750 bin TL idi! Salgının silindirle ezip geçtiği, insanların büyük kısmının günlük 42 lirayla ailesini geçindirme savaşı verdiği günler yaşanırken yapımı bitirilen hükümet konağının da maşallahı vardı hani; artık “Konak” diye mi isimlendirilir yoksa “Saray yavrusu” mu denir bilemedim. Peki “yakıştı mı?”

-Hayır yakışmadı!

Bir kere, bu projeyi alan şirket pek tanıdık çıktı, daha doğrusu yöneticilerinden biri; kimdi bu kişi acaba?

-Soylu’nun 2019 seçimleri sırasında seçim bürosunun açılışını yaptığı AKP’li Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş’ın yeğeni Remzi Öntaş!

Hikaye burada bitmiyor; Başkan Öntaş, kardeşi, aynı zamanda Remzi Öntaş’ın babası Ahmet Öntaş ile bir inşaat şirketinin de ortağı!

Cumhuriyet muhabiri Sefa Uyar’ın haberine göre, 2018 yılında pazarlık usulü yapılan ve 16 katılımcının teklif verdiği ihaleyi 19 milyon 750 bin lira teklif ile “Taşhan Yapı Mühendislik” kazandı yani yeğen Öntaş’ın şirketi! Bir diğer deyişle şöyle denilebilir:

-Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş’ın şirketi, komşu ilçe Beypazarı’nın hükümet konağını inşa etti!

Yukarıda bahsettiğim Nallıhan Belediye Başkanı Öntaş’ın da yöneticisi olduğu “Öntaş İnşaat ve Ticaret” isimli şirketin ise üstlendiği az iş yok hani; hemen sayayım:

-Ankara’nın Beypazarı, Çamlıdere, Yenimahalle, Sincan ve Etimesgut gibi ilçelerinde okul, yurt, jandarma karakolu, okul pansiyonu, huzurevi, spor salonu...

Hepsi de kamu kurum ve kuruluşlarına ait!

THK’nın alınmadığı ihaleyi en pahalı teklif kazandı!..


Gelelim ikinci kepazeliğe...

Önümüz yaz, Orman Bakanlığı’nın yangınlara karşı tedbirler alması gerekiyor. Bakanlık bunun için yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açtı. Neden peki? Elimizde imkan mı yok, uçak mı yok? Var efendim, hepsi var!

-Türk Hava Kurumu’nun (THK) bakımları yapılmış 5 uçağı bu yıl da ihaleye sokulmadı!

Önceki 2 sene olduğu gibi göreve hazır uçaklar yine hangarda kaldı! Üstelik, THK’nın uçaklarını kullanmamakta ısrar eden bakanlık, 2019’da hiç uçak bulamamış, geçen yıl ise 4 uçak için çıktığı ihalede ancak 2 uçak tedarik edebilmişti!

Bu yıl ise 5 uçak için çıktığı ihalede ancak 3 uçak bulabildi. Böylece planlamada iki uçak konuşlandırılması öngörülen Muğla ve Çanakkale 2021 yazında da yangınlarla uçaksız mücadele edecek!

Peki, THK niçin ihalelere alınmadı geçtiğimiz 3 yıl içinde? Çünkü THK’nın uçakları 4 bin 900 litre su kapasiteli; ancak 2 yıldır ihale şartnamesine en az 5 bin litre şartı konuluyor!

-Diğer bir deyişle, 100 litre bahanesiyle yerli malı uçaklarımız hangarda bekletiliyor!

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçmişte yapılan tartışmalarda “uçakların hazır olmadığını” idida etmiş, ancak bu iddia bizzat THK’nın başına kayyum olarak atanan AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı tarafından yalanlanmıştı, iyi mi!..

Peki ihalede ne oldu? Rus Beriev tipi 3 uçağa 153 gün için 203 milyon 107 bin TL ödenecek. Yani bir uçağın yıllık kira bedeli 67.7 milyon,  günlük kira bedeli ise 442 bin TL olacak!..

-THK uçakları da hangarda kuzu kuzu yatacak!

Pardon, helallik mi dediniz?..

Bugün, Kurtuluş ve Kuruluşumuzun başlangıcı, Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün “doğumgünüm” dediği 9 Mayıs 1919’un 102’nci yılı... Bü büyük milletin tarihe kazınan bayramını yürekten kutluyorum... Büyük ve eşsiz bayramlarımızı coşkuyla kutlayacağımız günler yakındır...