Ümit Zileli
3 Aralık 2019

Hediyenin sadece kutusuna 800 bin TL!..


2019 yılının ilk 9 ayında Türkiye ekonomisi 54.7 milyar dolar küçülmüş; diğer bir deyişle, kişi başına her birimiz 817 dolar fakirleşmişiz… Geçiniz!..

Asgari ücret komisyonu dün pazarlık için masaya oturdu. Şu anda açlık sınırının da altına düşen asgari ücretin kaç lira olacağına dair çetin pazarlıklar yapılacakmış… İşçiler ise çalıştıkları işyerinde mesai bitince akşamları da birkaç saat ek iş yaptıklarını, yoksa aç kalacaklarını söylüyorlarmış… Geçiniz!..

Türkiye’de pırlantaya, elmasa, lüks yatlara ÖTV yok, sıfır… Memleketin zengini bunları alırken vergi ödemiyormuş. Yokluk içinde kavrulanlar ise en temel yiyecek, içecek ürünlerine dahi tıkır tıkır vergi ödüyormuş… Geçiniz!..

Toyota Türkiye Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, iç pazarda otomobil satışlarının 700-800 binin altına düşmemesi gerektiğini, kırmızı çizginin ise 600 bin olduğunu belirterek iki yıldır bu rakamın altına düşündüğünü, bu yıl sadece 470 bin otomobil satılabileceğini belirterek, böyle giderse birçok bayinin kapanabileceğini söylemiş. Bu da önemli ölçüde yeni işsiz demekmiş… Geçiniz!..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, önümüzdeki iki yılın felaket yılları olacağını ve büyük iflaslar yaşanacağını, bu durumu aşmak için dört aşamalı planları olduğunu açıklamış… Bunu da geçiniz!..

Daha ortada olmayan hediyenin kutusuna bakınız!..

“İtibardan tasarruf olmaz!”

Ara başlıktaki söz AKP’li Cumhurbaşkanı’na ait…

Saray’da acayip ötesi harcamalar yapıldığı, bütçesinin sürekli şiştiğini eleştirilerine Türkiye’nin büyük devlet olduğunu belirterek şöyle demişti:

İtibardan tasarruf olmaz!..

Ehh, Cumhurbaşkanı böyle söyleyince 2018’de 1.6 milyar TL (eskiden katrilyon denirdi) olan Saray harcaması da 2019’da 2.8 milyar liraya yükseliverdi doğal olarak! Yıllar göz açıp kapayıncaya kadar geçiveriyor. Geldik 2020’ye; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, önümüzdeki yıl için yüzde 11.8’lik bir artış yaparak şu miktarı öngördü:

3 milyar 152 milyon 937 bin TL…

Tabii, siz şimdi “Yahu Tank Palet Fabrikası 50 milyon dolar bulunamıyor diye özel sektöre aktarılmadı mı” şeklinde kötü, bozguncu fikirlere katılabilirsiniz…

Kapılmayın, ara başlığı okuyun, sindirin: önce itibar!

Peki, bu devasa bütçe nerelere harcanıyor? Haber ajansı ANKA’dan Bora Erdin araştırmış; mesela Saray’a gelen misafirlere hediye edilen porselen ve cam objelerin koyulduğu kutuların yıllık gideri 800 bin Türk lirası!.. İçine konulan hediyelerin “hediyesi” ne kadar, onu bilemiyoruz!..

Mesela, Cumhurbaşkanlığı’na ait araçların lastik değişimi için 2018 yılında ödenen miktar 2 milyon 221 bin 569 lira 50 kuruş! Ancak 2019’da Saray’a ait araç sayısı arttığından, 2020 yılında daha da artacağından, lastik fiyatları da zamlandı-ondan bu harcama kalemi de artacak tabii!..

Diğer kalemlerden bazıları da şöyle:

-2020’de minimum elektrik faturası 3 milyon 797 bin 600 TL.

-2019 yılı için personel taşıma maliyeti 1 milyon 928 bin 249 TL 78 kuruş.

-2019 yılı Japon kağıdı harcaması 297 bin 827 bin TL

İşte itibar budur, anlama özürlüler utansın!..

En çok kanser vakası hangi illerde?

Böylesine “itibarlı” bir yazı sonrası bu ne şimdi diyeceksiniz!..

Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı(WWF-Türkiye) açıkladı:

Başta Kahramanmaraş ve Manisa olmak üzere termik santrallerin faaliyet gösterdiği illerde kanserden yaşamını yitirenlerin sayısı artmaktadır!..

Hani CNN Türk’deki bir programda bu termik santrallerin devre dışı kalması durumunda yaşanacak sıkıntılar anlatılmıştı ya, WWF-Türkiye onu da yalanladı; Türkiye’nin 2017 yılında toplam elektrik gücünün yalnızca yüzde 59’unu kullandığını belirten vakıf, 2013 yılından bu yana filtre takmaları 4 kez ertelenen bu santrallerin, üretimlerinin geçici süre durdurulmasının Türkiye’de hiçbir şekilde bir elektrik sıkıntısı yaratmayacağını açıkladı…

Ayrıca bu vakıf sayesinde hava kalitesi en kötü il olan Kahramanmaraş’a yeni santral planları yapıldığını da öğrenmiş olduk!..WWF-Türkiye’nin raporuna göre bu zehirli hava kanser dışında hangi hastalıklara neden oluyor bir de ona bakalım:

Düşük yapmak, ani bebek ölümü sendromu, otizm, diyabet, astım, koah, bronşit gibi solunum hastalıkları, zatürre ve zeka geriliği!..

Yetkili ve etkili çevrelere duyurulur!..

Yazarlar

Hediyenin sadece kutusuna 800 bin TL!..
Ümit Zileli