Beşiktaş’ın doğruları kadar Rizespor yanlışları da skorda etkili oldu. Ancak belki de en önemlisi psikolojik faktörlerdi. Fernando Santos’un gölgesi yetti. Haftalardır dökülen futbolcular kendilerini göstermek istedi belli ki. Beşiktaş yine aman aman top oynamadı, pozisyon hataları da çoktu ancak bireysel performansların yükseldiği görüldü. Haftalardır sürünen Rashica’nın sol ayakla attığı harika gol ile takım ivme kazandı. Hakemin Rize’nin golünü tartışmalı şekilde iptal etmesi, siyah-beyazlıların krize girmesine de engel oldu. Ancak en önemli rol tabii ki Semih Kılıçsoy’undu.

Semih’in kafasını yerden kaldırdığında ne kadar etkili olduğunu herkes görmüştür. Futbol kolektif bir oyun. Pas almak için doğru yerde durmalı, takım arkadaşlarına doğru pasları vermelisin. Basit kural işledi. Doğruları yaparsan kazanırsın. Semih’in performansını anlamak için 80 dakika sahada kaybolan Cenk’e bile gol attırdığını görmek lazım.

Milli takım için de büyük kazanç bu. Arda Güler ve Kenan Yıldız’dan sonra bir başka 2005’li Semih Kılıçsoy da yavaş yavaş basamakları çıkıyor. Euro 2024 için erken olabilir ancak santrfor sıkıntısı yaşandığı dönemde böyle bir gence sahip olması Türk futbolu açısından önemli bir detay. Hocalarına teşekkürler.

Yine de unutmayalım. Santos’un bu takımla işi çok.