Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklar içinde yaygın görülen HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu zamanla kansere yol açabiliyor.

Biz nasıl çocuk sahibi olabiliriz?

SORU:

28 yaşında evli bir kadınım. Eşimde HPV var. Tedavisi devam ediyor ama tam olarak geçmiyor. Eşim kondom kullanıyor ama çocuk istiyoruz. Ne yapabiliriz? M.D./İstanbul

CEVAP:

HPV hem erkek hem de kadın genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve siğil şeklinde kit­lelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür. HPV bir kez vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açar. Sürekli karşılıklı bulaştığı için cin­sel hayatı olumsuz etkileyebilir. Temizlik ve hijyen en önemli korunma yöntemidir. Tedavi edilmeyen HPV kadın ve erkekte kansere neden olabilir. Tedavi genellikle atak dönemlerinde ortaya çıkan siğille­ri ameliyatla alma, yakma, dondurma şeklinde yapılabilir. Sizin hastalığın atak göstermediği dönemlerde gebeliği deneyebilir ya da tüp bebek merkezinde aşılama yolunu seçebilirsiniz.

Eşim ilişkide niye böyle aceleci?

SORU:

35 yaşında ikinci evliliğini yapmış bir ka­dınım. Bir yıldır evliyim, eşim cinsel ilişki sırasında çok aceleci, hemen cinsel ilişki­ye girmek istiyor ama ben tatmin olmu­yorum. İlk evliliğimde böyle değildi, eşim neden böyle davranıyor? G.E./ Konya

CEVAP:

Kadından farklı olarak erkeğin cinsel bir­leşmeyi gerçekleştirmesi için ereksiyona ihtiyacı vardır. Ereksiyon birçok fizyolojik ve psikolojik yapının uyumlu çalışmasıyla gerçekleşen karmaşık pozitif bir be­densel tepkidir. Ereksiyonu oluşturmak ve sürdürmek zordur. Buna rağmen bu durum bir erkek için neredeyse güçlü ve yeterli olmanın tek göstergesidir. Bu nedenle performans kaygısı yaşayan erkekler cinsel birliktelik sırasında mah­cup olmamak için ereksiyonu kaybetme­den cinsel ilişkiyi tamamlamak isterler. Bu çoğu zaman cinsel deneyimsizlik ve öz güven eksikliğinden kaynaklanır. Sizin eşinizi hiçbir şekilde eski eşinizle kıyas­lamamanız, bunu aklınızdan geçirseniz bile dile getirmemeniz gerekir. Eşinize önemli olanın onun performansı değil birlikte geçirdiğiniz zamanın olduğunu hissettirdiğinizde kendini daha rahat hissederek ilişkide daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.