Gökmen Özdenak
21 Eylül 2020

Galatasaray kazandı ama…


Başakşehir geçen sezonun şam­piyonu ve takım olarak iyi mü­cadele eden, futbol kalitesini sahaya yansıtan bir takım. Eğer kısa sürede toparlanmayı başarırlarsa aynı şekil­de yollarına devam edeceklerdir.

Benim üzerinde durduğum konu başka… Fatih Terim, elindeki kad­rodan nasıl maksimum verim alır? Fatih Terim, senelerdir bir takımdan en yüksek verimi alma konusunda ben de dahil herkesten övgü almış değerli bir hocadır. Ancak bir teknik adam, takım içinde saygınlığı, ada­letli forma dağıtarak kazanır. Bunu sağlarsan hoca olarak sana takım içinde güven daha fazla artar. Saha dışında, antrenmanda ve maçlarda oyuncular, hocalarının bu güveni­ne layık olabilmek için kendilerini maksimum şekilde zorlarlar. Fatih Terim’in geçmiş takımlarında bunlar vardı. Ama zaman içinde herhalde Fatih Hoca’ya futbol bıkkınlığı geldi! Forma dağıtımı konusunda o kadar fahiş hatalar yapıyor ki doğal olarak geçmişteki bütün başarılı hizmetleri­ni unutturuyor. Bu şekilde insanların gözünde, Terim’in hoca olarak saygınlığı soru işareti oluşturabilir.

Takım zaman zaman futbol adına keyif veren oyunlarını gösterebiliyor. Bunu sürekliliğe yaymak istiyorsan, takım üstünde otorite kuracaksın. O zaman oyuncular saha içinde ken­dilerini zorlayıp maksimum verimi verirler. Belli bir süredir ağır eleştiri­lerim oldu, tamam. Taraftarların da tepkisini çekmişim ki Fatih Terim’e haksızlık yaptığımı söyleyenler oluyor. Ama ben tüm eleştirilerimi Galatasaray’ın ve taraftarın mutlu olabilmesi için yapıyorum.

Yazarlar

Galatasaray kazandı ama…
Gökmen Özdenak