Kemal ÖZCAN
24 Kasım 2020

Fantezilerin dozunu kaçırmayın!


Cinsel fanteziler ilişkilere renk katar bazen de bitme noktasına gelen evlilikler için bir can simididir. Tabii dozunda yaşanması kaydıyla…

Neden yatakta böyle mutlu oluyorum?

SORU:

28 yaşında evli bir erkeğim. Yatakta fantezi kurmadan mutlu olamıyorum. Bu yanlış mı? A.K./İstanbul

CEVAP:

İnsanlar; özellikle yaşları ilerledikçe veya ilişkileri olgunlaştıkça, cinsel isteklerinin o kadar çabuk uyanmadığını görebiliyor. Bu dönemlerde fanteziler cinsel isteğin artırılmasında yardımcı olabiliyor, duyguları canlı tutuyor, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp renklendiriyor ve zenginleştiriyor. Çünkü her açıdan insanın kendi denetimi altında kurulan cinsel fanteziler, kişinin kendisini tehlikeye atmadan ya da reddedilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumları keşfetmesini mümkün kılabiliyor. Ayrıca cinsel fanteziler; herhangi bir cinsel sapkınlığın baş göstermesini önleyebiliyor veya evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma, aldatma veya aldatılma ihtimallerini azaltabiliyor. Ancak karşılıklı rızayla ve dozunda olmalı.

Yoksa nişanlım bana yalan mı söylemiş?

SORU:

Nişanlımla ilişkiye girdim, beklediğim kanama olmadı. Bana ilk defa benimle birlikte olduğunu söyledi ama ben şüpheliyim. Bunu anlamanın bir yolu var mı? M.R./Bursa

CEVAP:

Kızlık zarı farklı şekillerde olabilen esnek yapıda bir dokudur. Yapısına göre eğer yeterli uyarılma olmuş ise hiç kanama olmadan açılabilir. Bazen de bakire olmayan bir kadında tahriş ya da içerideki bir yaraya bağlı kanama olabilir. Bir ilişki yaşadıktan ve üzerinden 3-5 gün geçtikten sonra bunun geriye dönük olarak anlamanın bir yolu yoktur. Mademki birlikte oldunuz yaşadığınız ilişkinin sorumluluğunu almanız nişanlınıza güvenmeniz gerekiyor. Bir evlilik sevgi, saygı güven ve cinsel çekim üzerine kurulur. Evlilik kararı vermeden önce içinizdeki bu şüpheyle hesaplaşmanız ve sindirmeniz uygun olur.

Hastalık kapmamak için ne yapmalıyım?

SORU:

20 yaşındayım, ilk defa ilişkiye gireceğim. Hastalık kapmak nelere dikkat etmeliyim? C.T./Tekirdağ

CEVAP:

Çok partnerli yaşayanlar güvenli bir cinsellik için mutlaka prezervatif kullanmalıdır. Prezervatif kullanırken ilk dikkat edilecek şey son kullanma tarihidir. Paketinden çıkarırken kesici alet kullanmadan kenarından açılarak içindeki prezervatif zarar vermeden özenle çıkartılmalıdır. Ereksiyon halindeki penise, vajina-penis teması başlamadan takılmalı, ilişki boyunca çıkartılmamalı, boşalma olduktan sonra beklemeden geri çekilmelidir. Takarken ucundaki meni kesesi parmakla sıkılarak içinde hava kalması önlenmeli, delinme, yırtılmaya karşı dikkatli olunmalıdır. Kendi doğal kayganlaştırıcısı olduğundan ekstra krem, vazeline gerek yoktur. Aynı prezervatif iki kere kullanılmaz, eğer bir yırtılma, patlama olursa mutlaka 72 saat içinde bir sağlık kuruluşuna başvurarak cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırılmalıdır.

Yazarlar

Fantezilerin dozunu kaçırmayın!
Kemal ÖZCAN