Bir evlilikte eşlerden birinin diğerine yalnızca cinsel olarak ihtiyaç duyduğunda yakınlık göstermesi ve iyi davranması o evliliğin sağlıklı olmadığını gösterir.

Böyle bir ilişki sizce nereye kadar sürer?

SORU:

10 yıldır evli bir kadınım. Eşim çocu­ğumuz olduktan sonra yalnızca ilişkiye girmek istediği zaman bana iyi davranı­yor. Bunun dışında benimle hiç ilgi­lenmiyor. Böyle bir ilişki nereye kadar sürer? F.K./İstanbul

CEVAP:

Sizin evliliğinizde bir iletişim ve yakınlık sorunu olduğu düşünülebilir. Burada cin­sellik sanki ilişkinizin tek işlevsel yanı gibi duruyor. Ancak tek başına cinsel yaşam bir evliliği sürdürmeye yetmeyebilir. Sizin böyle bir durumda kendinizi kullanılmış hisset­meniz cinselliğe ilginizin azalması normal ve beklenen bir durumdur. Bu sorunu tek başınıza çözmeye çalışmak yerine bir şekil­de eşinizi de ikna ederek cinsel terapiyi de bilen bir evlilik çift terapistinden profesyo­nel destek almanız uygun olur.

Bu ilaçların sizce bir tehlikesi var mı?

SORU:

24 yaşındayım, yeni evliyim ve bir süre çocuk istemiyorum. Doğum kontrol haplarını bir süre kullandım ama zararlı olduğunu söylüyorlar. Bu doğru mu? M.E./Kastamonu

CEVAP:

Bu tip sorular daha çok kadın doğum doktorlarının uzmanlık alanına girmekle beraber bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Güvenli doğum kontrol yön­temlerinin bulunmasıyla birlikte cinsellik algısı değişti. Cinsel yaşamdan haz alma üreme fonksiyonunun önüne geçti. Bu­nunla birlikte cinsel davranışın fizyolojik boyutu üreme fonksiyonuyla bağlantılı olduğu için bunu engelleyen yöntemlerin bazı yan etkileri olabiliyor. Kadınlar özel bir sağlık nedeni olmadığı sürece cinsel olarak aktif oldukları yaştan itibaren me­nopoza kadar bu hapları kullanabilir. Her yöntemin kendine göre artıları ve eksileri, önemli olan sizin için en uygun olanın belirlenmesidir. Sizin durumunuzda aile hekiminizle konuşarak prezervatif, spiral gibi alternatif doğum kontrol yöntemle­rinden birinde karar kılabilirsiniz.