Orgazm taklidi denince ilk akla gelen bunu sadece kadınların yaptığı düşüncesidir. Oysa yapılan çalışmalar çok sık olmasa da erkeklerin de zaman zaman bu yola başvurduğunu gösteriyor.

Erkek arkadaşımda bir sorun mu var?

SORU:

34 yaşındayım. Bir yıldır devam eden yaklaşık 3 aydır cinsel birliktelik yaşadığım bir ilişkim var. Ancak erkek arkadaşımın boşaldığını hiç görmedim. Acaba o da kadınlar gibi orgazm taklidi mi yapıyor? D.S./İstanbul

CEVAP:

Sadece kadınların değil erkeklerin de zaman zaman orgazm taklidi yapabiliyor. Özellikle geç boşalan anorgazmi sorunu olan, cinsel birlikte­likten yeterince haz almadığı için ilişkinin bir an önce bitmesini isteyen erkekler orgazm taklidi yapabilir. Geriye boşalma, menisiz boşalma gibi bazı organik hastalıklar dışında erkekte boşal­ma ve orgazm sırasında meni çıkışının olması beklenir. Erkeklerde boşalmanın en büyük ka­nıtı meni çıkışıdır. Bu nedenle erkeklerde boşal­ma taklidi yapmak oldukça zordur. Çünkü biraz dikkatli bir partnerin bunu anlamaması imkan­sızdır. Erkekler böyle durumlarda genellikle kondom kullanır, boşalma sonrası kondomu partnerlerine göstermeden çöpe atarlar. Cinsel ilişkide esas olan boşalma ve orgazm değil, birlikte geçirilen zaman ve bu zaman içerisinde hissedilen duygulardır, boşalma ve orgazm bir amaç değil sadece sonuçtur. Bu nedenle cinsel birliktelik sırasında dürüst olunmalı sahteliğin hiçbir türüne izin verilmemelidir.

Eşimin baskılarıyla nasıl başa çıkarım?

SORU:

Dört yıldır evli bir erkeğim. Yorucu bir işim olduğu için eşimin beklentilerini karşılayamıyorum, bana karşı kırıcı konuşuyor, ‘erkek dediğin her zaman cinsel ilişkiye hazır olur, sen ne biçim erkeksin’ diyor, benim ne yapmam lazım? M.D./İstanbul

CEVAP:

Sanılanın aksine erkeğin iki ilişki arasında zorunlu bir bekleme süresine ihtiyacı varken kadının böyle bir süreye ihtiyacı yoktur, kadınlar istekli olmasalar da hemen her durumda cinsel ilişkiye girebilir. Erkeğin kendini her zaman sekse hazır olmak zo­runda hissetmesi performans kaygısının en önemli sebebidir. Gerçekte böyle bir sorum­luluk yoktur, cinsellik ancak karşılıklı istek ve arzuyla yaşandığında mutluluk veren bir eylemdir. Bu nedenle cinsel birliktelikte asla zorlama olmamalı, eşler sadece canları is­tediğinde birlikte olmalı, istemiyorlarsa hayır diyebilmelidir. Cinsel ilişki sıklığı konusunda farklı beklentiler ve buna bağlı sorunlar yaşandığında bir cinsel terapi uzmanından profesyonel destek alınması uygun olur.