AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle İnsanlığın Yüzü Programı düzenledi. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Program, Fransız Karikatür Dergisi Charlie Hebdoya karşı yazılan sözleri ve müziği Yücel Arzene ait şarkının söylenmesiyle başladı. Programda Küresel İnsan Hakları ve Türkiyede İnsan Hakları videosu da izletildi. 

BUGÜN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNİN GÖZ GÖRE GÖRE ÇİĞNENDİĞİ YER, GAZZE VE İŞGAL EDİLMİŞ FİLİSTİN TOPRAKLARIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Son dönemde Batının barbarlık vasfının örneklerini doğrudan yaptığı ve dolaylı olarak destek verdiği hadiseler vesilesiyle giderek daha sık görmeye başladık. İnsanlığa karşı işlenen suçların eninde sonunda mahşeri vicdanda yargılanmak, faillerinin de tarih önünde hesap vermek gibi bir özelliği vardır. Giderek şiddetlenen barbarlık örneklerini ve arşa yükselen masum çığlıklarını bir dönüm noktasına yaklaştığımızın işaretleri olarak görüyoruz. Bugün Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin göz göre göre çiğnendiği yer, Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarıdır. Gazze halkının 7 Ekimden beri hayatı başta olmak üzere her türlü hakkı işgalci İsrail güçleri tarafından pervasızca yok edilmektedir. İsrailin hedef gözetmeksizin yaptığı saldırılar sonucunda 18 bini aşkın Gazzeli kardeşimiz şehit oldu. Ramallahta yerleşimci denen teröristlerin ve İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarında 300e yakın Filistinli şehadete yürüdü. İsrailin alçakça katlettiği her 3 Filistinliden 2si kadın veya çocuktur. Anne ve babalarının beyaz kefenlerine sarılarak gözyaşı döktüğü masum sabiler İsrailin vahşetinin sembolleri olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Batılı ülkelerin sınırsız desteğini alan İsrail yönetimi, Gazzede tüm insanlığın yüzünü kızartacak canilikte zulümlere ve katliamlara imza atıyor. Savaşta bile dokunulmaması gereken ibadethanelerde okullara, hastanelerden mülteci kamplarına, evlerden çarşı pazarlara kadar tüm sivil yerleşim yerleri İsrail tarafından alçakça bombalanıyor. Gazzedeki binaların 3te 2si ya tamamen yıkılmış ya ağır hasar almış ya da kullanılamaz hale gelmiştir. İsrail Gazze halkının suyunu, gıdasını, elektriğini ve iletişimini keserek milyonlarca insanı açlığa ve ölüme mahkum etmiştir" dedi.

ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜN AMA AMERİKAYLA DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün Gazzede sadece çocuklar, kadınlar, yaşlılar, gazeteciler değil aynı zamanda insanlığa dair tüm değerler de katledilmektedir. Bu vahşet karşısında uluslararası kuruluşlar ve insan hakları örgütleri ihlallerin önüne geçecek hiçbir somut atmıyor. Biz ne dedik? Dünya 5ten büyüktür.  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde 5 daimi üye ve geçici üyeler fakat sadece Amerikanın red oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına. Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Biz ne diyoruz? Adil bir dünya mümkün ama Amerikayla değil. Çünkü Amerika İsrailin yanında parasıyla, bütün silah mühimmatıyla yer alıyor. Ey Amerika bunun hesabını nasıl vereceksin? İnsanlık Amerikaya insanlık için gerçekten Amerika bir Birleşmiş Milletler Evrensel Beyannamesine destek veren ülkedir demeyecek bundan sonra, başta biz. Diyemeyiz. Çünkü İsrailin yanında yer alan Aylan bebeklerinin karşısında yer alanlara diyoruz ki, biz de sizin karşınızdayız" diye konuştu.

GÜVENLİK KONSEYİ 7 EKİMDEN BU YANA İSRAİLİ KORUMA VE KOLLAMA KONSEYİNE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ülkemizdeki gezi olaylarında ve Ukraynanın işgalinde olay yerlerine kamp kurup saatlerce canlı yayın yapan BBCden CNNine allı şanlı basın organlarının en büyük icraatları failleri gizleyip zulmü gözlerden kaçırmaktan ibarettir. Biliyorsunuz bizim TRTnin ve Anadolu Ajansının bir şehidimiz ve kamerayı paramparça ettiler. Hani ne oldu, siz basın özgürlüğünden yanaydınız? Basın yayına hep savunucuydunuz, nasıl oldu? Bunların her şeyi yalan ve 70i aşkın basın mensubu Gazzede ne yazık ki ebediyete yürüdü. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden ise bir umudumuz, beklentimiz kalmadı. Görevi küresel barışı ve istikrarı korumak olan güvenlik konseyi 7 Ekimden bu yana İsraili koruma ve kollama konseyine dönüştü. Ne çatışmalar bir an önce dursun diyen 121 ülkenin iradesi, ne Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin çabaları ne de geçici üyelerin samimi gayretleri, güvenlik konseyinin daimi üyelerini harekete geçirmeye yetmedi. Dün gece yapılan oylamayı az önce söyledim. Amerikanın vetosu nedeniyle yine ateşkes kararı çıkmadı. Aralarında daimi üyelerin de olduğu 13 ülkenin tasarıya evet oyu vermesine rağmen maalesef sonuç değişmedi. Dünyanın 5ten büyük olduğu gerçeği bir kez daha görülmüş oldu. Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reforme edilmesi olmazsa olmaz şarttır, şart. Bu Birleşmiş Milletlerle, bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyiyle insanlığın bir yere varması mümkün değil. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda da aynen bu ifadeleri kullanan bir lider olarak söylüyorum. Gazzedeki zulümlerle birlikte Birleşmiş Milletlerin bu aciz ve işlevsiz yapısının da tüm dünyada sorgulanacağına inanıyoruz. Gazzeden sonra hiçbir şey eski tas eski hamam devam edemez" ifadelerini kullandı.

(DHA)