Enerji içeceklerinin aşırı kullanımında bazı zararlarının olduğunu gösteren çalışmalar var. Bu içeklerin cinsel gücü gerçekten artırıp artırmadığı ise kanıtlanmış değil.

Bu içeceklerden bir fayda görür müyüm?

SORU:

32 yaşında bekar bir erkeğim. Fırsat buldukça tek gecelik ilişkiler yaşıyorum. Arkadaşlarım böyle zamanlarda daha iyi bir performans için enerji içeceği içmemi tavsiye etti. Bu içeceklerin cinsel güce ger­çekten bir faydası var mı? Ö.Y./İstanbul

CEVAP:

Enerji içeceklerinin cinsel gücü artır­dığına dair net bir bilgi yok. Buna daha çok plasebo, yani yalancı psikolojik etki denir. Arkadaşlarınızın durumunda da böyle bir etki olabilir. Bu gerçek ve kalıcı bir etki değildir. Uzun vadede sağlık sorunları yaşamak istemiyorsanız cinsel hayatınızı bir düzene sokmanız bu tür uyarıcı olduğu bu tür içeceklerin tüketimini azaltmanız uygun olur. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda doktor önerisiyle gerçekten fayda sağlayan ilaçlardan kullanabilirsiniz.

Hastalığımın tedavisi acaba çok mu zor?

SORU:

Bir yıldır evliyim ve vajinismus hastasıyım. Genç bir cinsel terapistten destek aldık ama sonuç vermeyince umudumuzu kaybettik. Bize ne önerirsiniz? V.D./ Antalya

CEVAP:

Başarısız sonuca ulaşmayan terapi deneyimini sizi umutsuzluğa sürükle­miş. Evet vajinismus tedavisinde bazen böyle terapistten ya da süreçte gözden bazı detaylar nedeniyle beklenmeyen dirençler ortaya çıkabiliyor. Burada hissettiklerinizi, daha kötüye gitmekten çok artan çözüm isteğinin ve bıkkınlığın yarattığı zorlamanın bir sonucu olarak görmeli, iyileşeceğinize olan inancını­zı kaybetmemelisiniz. Güven duyulan bir terapistle sürece ve terapiye bağlı kalındığı ve doğru adımlar atıldığı sürece bu sorunu çözmek çok daha kolaydır. Bu aşamada acele edilmemesi hazlara ağırlık verilmesi önerilebilir. Burada önemli olan vajinismusun sağlıklı bir şekilde ortadan kalkmasıdır. Vajinis­mus tedavisinde cinsel terapistlerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri haz duygusu olduğu için hazzı artırma­ya yönelik davranışsal ev ödevlerine ağrılık verilir. Bu süreçte ön sevişmenin uzun tutulması ve klitoris uyarısı kadar; eşler arasında açık iletişim, duyarlılık ve sabır cinsel birleşmeye giden yolda başarı için çok gereklidir.