İlk gece erkeğin tecrübesiz ve kaygı seviyesinin yüksek olduğu durumlarda vajinismus sorununun ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Bu sorunumuzu nasıl çözebiliriz?

SORU:

26 yaşında evli bir kadınım. Eşimle ilişkiye giremediğim için gittiğimiz doktor vajinismus teşhisi koydu. Eşimin ilk gece çok acele ettiğini söylediğimde doktor sorunun eşimin tutumundan kay­naklanabileceğini söyledi. Eğer öyleyse biz ne yapmalıyız? Ö.S./İstanbul

CEVAP:

Birçok evli kadın ilk cinsel deneyimine kadar vajinismus diye bir sorunla karşılaşacağını bilmez. Evlilik öncesi sınırlı yakınlaşmalarda cinsel çekimin etkisiyle her şey yolunda görülür. Bu nedenle ilk gecede erkeğin tecrübesiz ve kaygı seviyesinin yüksek olursa vajinismus sorununun ortaya çıkma riski daha yüksektir. Çünkü tecrübesiz bir erkek kendi kaygısıyla uğraştığından eşinin ne hissettiğini fark edemez ve onu hazır olmadan ilişkiye zorlayabilir. Bu tutum vajinismusu başlatabilir. Burada erkeğin bilgisi, deneyimi, eşine yaklaşımı, sabırlı ve anlayışlı tutumu eşinin kaygısını azaltarak rahatlamasını ve sorunsuz bir ilk gece yaşanmasını sağlar. Vajinismus tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur. Tedavide çift hatalı davranış döngülerini fark ederek bunların yerine doğru ve işlevsel cinselliği koymayı öğrenir.

Her zaman orgazm olmak şart mıdır?

SORU:

34 yaşında üç yıldır evli bir kadınım. İyi bir cinsel hayatım var ama eşim sürekli orgazm olup olmadığımı soruyor. Her ilişkide orgazm olmak gerekir mi? Ş.C./İzmir

CEVAP:

Cinsel yakınlık fiziksel ve duygusal temasın olduğu özel bir yakınlık ve paylaşım türüdür. Bu nedenle orgazm bir amaç değil ancak sonuç olabilir. Erkekler için cinsel hazzın önemli bölümünü boşalma sırasında hissedilen duyumlar oluştururken kadınlar için süreç daha önemlidir. Dokunma ve hissetme, şehvetle arzulanma, uzun süreli sevişme orgazmın yerini tutabilir. Erkekler için eşlerinin orgazm olması, cinsel yeterliliklerin onaylanması ve ilişkinin devamının güvencesi gibidir. Bu nedenle birçok erkek eşlerinin orgazm olmasını kendi orgazmlarından daha fazla değer verir ve bunu bilen kadınlar istemeden de olsa orgazm taklidi yaparlar. Eşinizin bu konuyu yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı fazla önemsediği anlaşılıyor. Ona uygun bir dille orgazmın her zaman zorunlu olmadığını birlikte geçirilen zamanın sizi mutlu etmeye yettiğini söyleyebilir, ısrarcı olması durumunda bir terapistten destek almayı önerebilirsiniz.