Mutlu bir çift olmak için eşlerin zaman zaman yalnız kalarak evliliğin başındaki fabrika ayarlarına dönmeleri ve güzel anılardan beslenmeleri gerekir. Ne yazık ki bunu yapmak her zaman kolay değildir.

Kendimize nasıl zaman ayırabiliriz?

SORU:

38 yaşında, 2 çocuk annesiyim. Ailelerden uzakta olduğumuz için her şeyi çocuklara göre planlamak durumundayız. Eşimle hiç yalnız kalamıyoruz, bu durum cinsel ya­şamımızı da olumsuz etkiliyor, bize ne önerirsiniz? M.F./Kayseri

CEVAP:

İyi anne baba olmanın ön şartı iyi bir çift ol­maktır. Mutsuz çiftler sürekli kendi sorunlarıy­la uğraştıkları için çocuklarının sadece fiziksel ihtiyaçların karşılayabilir, genellikle onların duygusal ihtiyaçların farkında olamazlar. Her şeyden önce toplum olarak anne-baba­lığı kutsayan, çocukları elli yaşına bile gelse onlar için kaygılanan kültürel bir yapımız vardır. Birçok anne, baba çocuklarından biraz uzak kalsa, onlarsız bir şey yiyip içse kendini suçlu hisseder. Eşleri bir arada tutan, ilişkinin çimentosu cinselliktir. Cinselliğin yaşanmadığı, ihmal edildiği çiftlerde evlilik zamanla sadece görevlerden ve sorumluluklardan ibaret sıkıcı bir ev ortaklığına dönüşür. Böyle bir ev ortamında başta çocuklar olmak üzere kimse mutlu olamaz. Bu nedenle evli çiftlerin arada sırada çocuklarından ayrı zaman geçirmeleri, kendilerini yeniden sevgili gibi hissetmeleri bunun fırsat yaratmaları oldukça önemlidir. Birlikte geçirilen özel zamanlarda cinsel ya­kınlığın yaşanması da ayrıca çift ilişkisini güçlendirerek ayrılmaları önleyecektir.

Kullandığım ilaç kalbimi etkiler mi?

SORU:

43 yaşındayım. Geçen yıl sertleşme sorunu ya­şayınca ilaç kullandım. Üç ay sonra kalp ritmim­de bozukluk yaşamaya başladım. Acaba nedeni sertleşme ilaçları olabilir mi? H.A./Bursa

CEVAP:

Erkek cinsel fizyolojisinde sertleşme refleksi kalp ve damar sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Çünkü sertleşme denilen olay penis içindeki süngersi dokuların onu besleyen damarlardan gelen kan basıncıyla şişmesidir. Bu nedenle 40 yaş üstü erkeklerde belirgin bir nedeni olma­dan gelişen sertleşmeyi sağlayamama, oluşan sertliği sürdürememe ya da belirli pozisyon­larda kaybetme durumunda bunun kalp sağlığı ve dolaşım bozukluğuna bağlı olabileceği düşünülmelidir. Sertleşme sağlayıcı ilaçlarını gelişigüzel kullanmak yerine sertleşme soru­nunun altında yatan nedeni araştırmak gerekir. Sizin sözünü ettiğiniz sorunların kullandığınız ilaçlarla bir ilgisi olabilir. Vakit kaybetmeden bir üroloji ve kardiyoloji doktoruyla görüşe­rek, gerekli tetkikleri yaptırmanız uygun olur. Yapılan kontroller sonunda organik bir neden bulunamazsa bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel destek alarak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.