Durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’tan tepki

Durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’tan tepki

Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, “Merkez Bankası’na politika faizini indirterek beş ay gibi kısa bir sürede cari açığı kapatarak enflasyonu düşürüp ekonomiyi uçuracak politika meyvesini verdi! Aynı vadeli tahvilin faizi eylüldeki ihalede yüzde 17.67 idi” dedi. CHP Sözcüsü Öztrak da “Biz boşuna demiyoruz. Faiz lobileri en çok Erdoğan’ı sever” ifadelerini kullandı.

Faiz indirimleri öncesinde 7 Eylül 2021 tarihinde 5 yıllık vadeli yıllık ortalama yüzde 17,67 bileşik faizle borçlanan Hazine, bugün aynı vadede yüzde 22,70 faizle borçlandı.

Konuyla ilgili değerlendirmesini paylaşan Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, iktidardan yapılan ‘ekonomi uçacak’ sözlerine göndermede bulundu.

Durmuş Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:

* Merkez Bankası’na politika faizini indirterek beş ay gibi kısa bir sürede cari açığı kapatarak enflasyonu düşürüp ekonomiyi uçuracak politika meyvesini verdi!

* Bugün yapılan 5 yıllık tahvil ihalesinde Hazine yüzde 22.70 faiz ile borçlandı. Aynı vadeli tahvilin faizi eylüldeki ihalede yüzde 17.67 idi.

CHP’Lİ ÖZTRAK: BOŞUNA DEMİYORUZ, FAİZ LOBİLERİ EN ÇOK ERDOĞAN’I SEVER

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi paylaştı:

* TCMB faiz indiriyor. Ama Hazinenin borçlanma faizi artıyor. Sadece son bir ayda, aynı vade için, Hazine’nin borçlanma maliyeti 3,26 puan arttı.

* Biz boşuna demiyoruz. Faiz lobileri en çok Erdoğan’ı sever.

Gündem

Durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’tan tepki
Gündem