Hamilelik ve doğumdan sonraki lohusalık dönemi çift ilişkisini olumsuz etkileyebilir.. Cinsel hayatın yeniden normale dönmesi her zaman kolay olmayabilir ve bu süre bazen uzayabilir.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabilirim?

SORU:

7 ay önce doğum yaptım. Eşimin cinsel iste­ğini karşılamakta güçlük çekiyorum. Bebek­ten öncede cinsellikten haz alıyordum ama şimdi hiç kalmadı. Bu durum evliliği olumsuz etkiliyor, bir çözümü var mı? R.D./İstanbul

CEVAP:

Hamilelik ve lohusalık dönemi cinsel istek ve arzuları sekteye uğrattığı için eşler diğe­rine en çok ihtiyaç duydukları sırada birbir­lerinden uzaklaşıp yabancılaşarak, yanlış anlaşılmaların yarattığı öfke ve kırgınlıklarla evliliklerini yıpratırlar. Bu dönemde kadının ve erkeğin ihtiyaç ve beklentileri oldukça farklıdır. Erkekler için cinsel isteklerinin karşılanması adeta hala değerli olduğunun, sevildiğinin bir ispati gibidir ve reddedil­diklerinde öfkelenip kırıcı olabilirler. Bu dönemde cinsellikten asla uzaklaşılmamalı, karşılıklı dokunma, öpüşme, cinsel temas olmasa bile birlikte sarılıp yatmaya özen göstermeli, duygusal bağı koparmamalıdır. Cinselliğin güven, sevgi, saygı dokunma, konuşma, anlaşılma ve anlayabilme, beğe­nilme vb. duygularının bir bütünü olduğu unutulmamalıdır. Sizin eşinizle duygusal paylaşımları, sık sık dokunmayı eksik etme­meniz, her fırsatta erotizme yönelik adımlar atmanız cinsel hayata yeniden başlamanızı kolaylaştırabilir.

Neden evlendiğimde bu sorunu yaşadım?

SORU:

29 yaşında yeni evli bir gencim. Eşimle nişanlılık döneminde yüzeysel ilişki yaşadığımızda hiçbir sorun yoktu. Evlenince ilişkiye girecek kadar sertleşme olmadı. Sebebi nedir? L.S./Mersin

CEVAP:

Nişanlıyken yaşadığınız sevişmelerde ilişkiye girme zorunda olmamanın verdiği rahatlıkla her şey daha kolay olabilir ve evlenince cinsel yaşam erkeklerde de ciddi kaygıya neden olabilir. Sizin durumunuzda yazdıklarınızdan bir performans kaygısı yaşadığınız düşünülebilir. Performans kay­gısı olduğunda ön sevişmenin uzun tutul­ması, rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde duyulara odaklanıp zamanın akışına ken­dini bırakma, karşılıklı ilgi ve hoşgörü ile yapılan duygusal paylaşım ilişkiye girmeyi kolaylaştıracaktır. Eğer kişisel çabalarını­za rağmen bir birleşme yaşayamazsanız vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almanız uygun olacaktır.