Mustafa Kanarya
4 Ağustos 2021

Doğru yatırım meyvesini verdi


Atletizm ve yüzmeyle birlikte olimpiyatların üç ana dalından biri olan cimnastikte Türkiye ilk madalyasını Tokyo’da aldı. Ferhat Arıcan, artistik cimnastik paralel bar finalinde bronz madalya kazanarak göğsümüzü kabarttı.

Son dönemde cimnastikte arka arkaya gelen başarılar belki de bu madalyanın habercisiydi. İbrahim Çolak’ın 2019’da halka aletinde kazandığı Dünya Şampiyonluğu, geçen aralık ayında Mersin’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen 10 madalya hem Türkiye’yi cimnastikte önemli bir yere getirdi hem de gençlere bu sporu sevdirdi.

Rahmetle Atilla Örsel’in federasyon başkanlığı döneminde ektiği tohumlar, 2012’den bu yana bu görevi sürdüren Suat Çelen liderliğinde meyvelerini veriyor.

Yapılan doğru yatırımlarla cimnastikçilerimiz gümbür gümbür geliyor. Başkan Çelen, 2024 ve 2028 olimpiyatlarında madalya sayısının artacağına inanıyor.

Tokyo’da önce okçulukta Mete Gazoz (altın), cimnastikte Ferhat Arıcan (bronz) ve kadınlar güreşte Yasemin Adar (bronz) kazandıkları madalyalarla Türkiye’ye ilkleri yaşattılar. Kadın boksta da (Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu) tarihimizin ilk madalyaları gelecek. Umarım ikisi de altın olur.

Yazarlar

Doğru yatırım meyvesini verdi
Mustafa Kanarya