Ümit Zileli
15 Haziran 2022

Doğalgaz ve döşenen boru ninnisi!


Sahne etkileyiciydi doğrusunu isterseniz…

En büyük Türk büyükleri; baretlerini, turuncu yeleklerini giymiş, heyecanla “Büyük Müjde”nin açıklanmasını bekliyorlardı… Böylesine büyük, böylesine mühim müjdeler biliyorsunuz hep AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından verilirdi.

Gelenek bozulmadı, Cumhurbaşkanı, “Boru Döşeme Töreni” için toplanan misafirlere ve tabii televizyonların canlı yayını marifetiyle millete müjdeyi açıkladı:

Karadeniz gazı için dev adım atılıyordu; doğalgazı karaya ulaştıracak ilk hattın döşenecek ilk borusu törenle denize indiriliyordu…

Alkışlar yükseldi, “Yaşa, var ol” sloganları atıldı mı o karmaşada duyamadım doğrusu, Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

2023’te günlük 10 milyon metreküp gaz sisteme girecek!

Çok mutlu oldum ben de tabii; düşünsenize kendi yağımızla kavrulamıyorduk, bari kendi gazımızla kavrulacaktık, ne güzel!

Daha sonraki bilgiler, çok daha coşku uyandıracak türdendi, doğalgaz zengini mi oluyorduk acaba? Hemen paylaşayım:

Buradaki çalışmalar, kasım ayında tamamlanacaktı. Aslında Sakarya gaz sahası, 2026 yılında pik üretime ulaşacaktı; sahada açılacak 40 kuyu ile gaz kapasitesi 40 milyon metreküpe ulaşacaktı!

Peki, yandaşların deyimiyle böylesine “devasa” doğalgaz, ana sisteme nasıl aktarılacaktı? Onun yanıtı da hazırdı:

Türkali-1 bölgesinden Filyos’a 170 kilometrelik boru döşenecek, gaz buradan 36 metrelik hatla Zonguldak’a, oradan da 168 kilometrelik hatla Adapazarı’na ulaştırılacak ve ana sisteme aktarılacaktı, işte bu kadar!

Çalışınca oluyordu demek ki!

Verilen müjde ve dişin kovuğu!

Gerçekten çocuklar gibi sevinmiştim…

Sonra aklıma geldi; Türkiye’nin doğalgaz tüketimi yıllık ne kadardı acaba? Açtım “Google Amca’yı” buldum ihtiyaç ve tüketim miktarlarını, başımdan aşağı kaynar sular döküldü desem yeridir! Çok gerilere gitmeden hemen paylaşayım:

Mesela 2021 doğalgaz tüketimi tam tamına 61 milyar 552 milyon metreküp olmuştu!

-Örneğin, 2022 Ocak ayının ilk 19 gününde toplam doğalgaz tüketimi ise 4 milyar 568 milyon metreküp olmuştu!

Cumhurbaşkanı’nın müjdesini verdiği 2023 Mart ayında günlük 10 milyon metreküp doğalgaz, maalesef 19 günlük doğalgaz tüketiminin dahi yaklaşık 1 milyar metreküp gerisinde kalıyordu!

Aslına bakarsanız, 2004 yılından bu yana, özellikle de seçim dönemlerinin öncesinde verilen müjdeler neticesinde ve de her defasında ağır doğalgaz zamları altında inim inim inlemiştik! Hatta bendeniz bu köşeden “Ne olur artık doğalgaz müjdesi vermeyin, kaldıramıyoruz” diye yalvarmıştım!

Şimdi en büyük Türk büyüklerinden bir talebim daha olacak; lütfen çıkarılacak doğalgazın maliyetini, buna karşılık elde edilen gazın değerini, 2026’da açılacak 40 kuyunun maliyetini ve değerini paylaşırsanız gerçekten ben de bu millet de bahtiyar olacağız… Bir de sorum olacak tabii:

Doğalgaza önümüzdeki günlerde (seçim varsa, aylarda) ne kadar zam düşünülüyor?

Askıda bir millet!

O devasa sahnede kim bilir kaçıncı doğalgaz ve boru döşeme müjdesi verilirken, millet ne durumdaydı derseniz…

Askıdaydı!

Yapılan araştırmalar, sendikaların, bağımsız ekonomistlerin verdiği açlık ve yoksulluk verileri, bu milletin neredeyse yarısından epey fazlasının yoksulluk, önemli bölümünün de açlık sınırı altında yaşama tutunmaya çalıştığını gösteriyor!

Bu ülkenin yandaş olmayan gazeteleri, televizyonları “gıdaya ulaşmak hayal oldu” manşetleriyle çıkıyor. En acıklısı ise askı meselesi; tabii ki dayanışma, vicdan, insanlık insan olanların erdemidir… Ancak “askıda ekmek” ile başlıyan dayanışmada artık simit ve tavuk da görebiliyoruz!

Pazar yerlerinde akşam saatini bekleyen insan sayısında, ucuz ekmek kuyruğunda saatlerini harcayan insan kuyruklarında inanılmaz bir artış olduğunu da görmek için yalnızca bakmak yeterli!

Kısacası, bu millet artık müjdeye doydu!

İnsanca, başı dik yaşamak, çoluğunu çocuğunu ele güne muhtaç etmemek artık tek hedef…

Sebep olanlar birazcık olsun utanır mı acep?

Yazarlar

Doğalgaz ve döşenen boru ninnisi!
Ümit Zileli