Diyabet, halk arasındaki adıyla şeker hastalığı ile cinsel yaşam bir araya geldiğinde ilk akla gelen erkeklerdeki sertleşme sorunu olur. Bununla birlikte hastalık kadınların cinsel yaşamını da en az erkekler kadar etkiler.

Cinsel isteksizliğe karşı ne yapılabilir?

SORU:

43 yaşında, 10 yıldır insüline bağımlı diya­bet hastası olan bir kadınım. Bu hastalıktan sonra cinsel yaşantımız bozuldu, hem is­teksizlik başladı hem de ilişki sırasında acı duymaya başladım. Eşimde bu durumdan şikayetçi. Ne yapabiliriz? E.C./ İstanbul

CEVAP:

Cinsel anlamda uyarılma, erkeklerde sertleşme ve kadınlarda ıslanma doğrudan genital organların kanlanması, dolayısıyla kan damarlarının sağlığıyla ilgili olduğun­dan damar sağlığını bozan her şey cinsel sağlığı da bozmaktadır. Diyabet hastalığı kadınlarda vajinal kuruluğa ve klitoral uya­rının zorlaşmasına neden olduğu için cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olmasına yol açar. Bu nedenle haz almayı da engeller. Bu durum da zamanla cinsel isteksizliğe dönüşebi­lir. Böyle bir durumda, şeker hastalığının takip edilmesi, cinsel uyarı ve sevişmeye daha fazla zaman ayrılması, kayganlaştırıcı kremlerle vajinal kuruluğun azaltılması ve alternatif doyum yöntemlerinin denenmesi faydalı olabilir.

Aramızdaki sorunu nasıl çözebiliriz?

SORU:

Beş yıldır evli bir kadınım, eşimle cinsellik konusunda bir türlü anlaşamıyoruz. Eşim çok alıngan, canım istemese de sevişmek zorunda kalıyorum, istediğimde söylemekten çekiniyorum, bir türlü orta yolu bulamıyoruz. Bunu nasıl aşabiliriz? S.H./ Ankara

CEVAP:

İyi bir cinsel iletişim yoksa eşler birbirinin isteklerini anlamakta güçlük çekebilir, yanlış anlaşılmalar nedeniyle birbirlerine kızıp küsebilirler ve zamanla birbirlerine yabancılaşarak uzaklaşabilirler. Uyumlu ve sağlıklı bir cinsel yaşamın sırrı kaliteli bir iletişime sahip olmaktır. Kaliteli iletişim ancak karşılıklı yargılama ve suçlamanın ol­madığı, her şeyin konuşulabildiği güvenli bir ortamda olabilir. Bunun gerçekleşmesi için her şeyin konuşulabilir olması ama konuşu­lan her şeyin yapılmak zorunda olmaması, isteme ve reddetme hakkı gibi konularda baştan itibaren anlaşmak gerekir. Konu­şulan özel konular hiçbir şekilde üçüncü kişilerle paylaşılmamalı, bir tartışma ya da kavgada kızgınlıkla gündeme getirilmemeli­dir. Yetişkin insanlar istedikleri zaman seks yapabilmeli, istemediklerinde hayır diye­bilmelidir. Eğer bütün çabalarınıza rağmen cinsel uyumu sağlamakta zorluk çekerseniz bir uzmandan destek almanız uygun olur.