Barış Yarkadaş
29 Temmuz 2022

Davutoğlu ve Babacan hala top çeviriyor!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı bir TV programında eski çalışma arkadaşları Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu kast ederek, “Onlar o makama layık oldukları için gelmediler, getirildiler’’ dedi.

Erdoğan’ın bu sözü kendi içinde birçok çelişkiyi barındırıyor…

AKP Genel Başkanı Erdoğan, TV programında yaptığı konuşmayla, geçmişten bugüne dek AKP’de görev yapmış tüm bakanları da zan altında bıraktı!

Demek ki; hiçbiri bu görevlere ‘liyakat’ esasına göre gelmemiş!

Bu ayrı bir konu tabii ki…

Esas konuya dönersek…

CEVAP VERDİLER AMA…

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na yönelik bu değerlendirmeleri, her iki ismin de tepkisini çekti. Babacan da Davutoğlu da Erdoğan’a cevap verdi. AKP’de uzun yıllar Bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Ali Babacan, “Madem ben bir iş yapmıyordum, neden bunca sene benimle çalıştın?” diye sordu. 2011 ve 2019’da partiden ayrılmak istediğini Erdoğan’a söylediğini ancak Erdoğan’ın kalması için ısrar ettiğini de belirten Babacan, “Beni o makamlara milletin iradesi getirdi” dedi.

Haklı ama yetersiz bir tepki…

Aynı durum Ahmet Davutoğlu için de geçerli…

SORU DOĞRU, TAVIR YETERSİZ

Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevlerini de üstlenen Davutoğlu, eski genel başkanına cevap verirken, “Layık olmayan birine ülkeyi neden emanet ettin? Bir hiçtim de neden emanet ettin? Biz olmasak Erdoğan bir hiçti’’ dedi. Davutoğlu, Erdoğan’ın sözlerine karşı dava açmayı düşündüğünü de belirtti.

AÇIK KONUŞUN

Aslında bu polemik hem Babacan hem de Davutoğlu için yeni ve tarihi bir fırsatın kapısını araladı. Babacan ve Davutoğlu, Erdoğan’la polemik yapıyor ama her ikisi de meselenin özüne girmekten ısrarla kaçınıyor. Deyim yerindeyse, hala top çeviriyor ve vakit dolduruyorlar…

Erdoğan’ın kendilerini hiçleştirmesi’’ne rağmen, içinde bulundukları tartışmalı süreçleri hiçbir şekilde anlatmıyor ve deşifre etmiyorlar!

BAZI SORULAR…

Örneğin; 17 – 25 Aralık süreci nasıl gelişti? Neler oldu?

FETÖ’yü kim besledi, kim büyüttü ve kim palazlandırdı?

GEZİ sürecinde neler yaşandı?

IMF, AB ve ABD ile hangi pazarlıklar yapıldı?

AKP Ortadoğu’nun ABD’nin çıkarları doğrultusundaki dizaynında hangi görevleri üstlendi?

Suriye politikasını AKP’ye kim dayattı? Bu politikayı neden kabul etmek zorunda kaldılar?

“Çözüm Süreci’’ nasıl başladı, nasıl bitti?

Bitmedi…

Türkiye 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 tarihleri arasında kanlı bir iklime nasıl kurban edildi?

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına kim ve neden karar verdi?

Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li vekillerin cezaevine atılmasına nasıl karar verildi? Bu kararlar nasıl alındı, nasıl uygulandı?

Bu ve benzeri anti – demokratik uygulamalar karşısında tavır aldılar mı?

Sorular daha da çoğaltılabilir…

Babacan ve Davutoğlu AKP’nin Türkiye’nin başına açtığı hiçbir belaya dair esaslı bir özeleştiri vermiyor ve sürekli top çeviriyorlar. Bu da onların inandırıcı olmalarını engelliyor.

TOPLUM TAVIR BEKLİYOR

AKP’nin etkili ve yetkili makamlarında uzun yıllar görev alan iki isim, Erdoğan’la ‘söz atışması’ yapmak yerine, geçmişe dair esaslı bir özeleştiri vermeli ve bildiklerini sansürsüz bir şekilde anlatmalıdır. Memlekete yapacakları en büyük hizmet de kuşkusuz ki bu olur…

Yazarlar

Davutoğlu ve Babacan hala top çeviriyor!
Barış Yarkadaş