COVID-19’a karşı kapalı alanlardan uzak durun

COVID-19’a karşı kapalı alanlardan uzak durun

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko anlattı. Hakko coronavirüs vakalarının hızla arttığı bugünlerde kapalı alanların en riskli yerler olduğuna dikkat çekti…

Kış aylarıyla birlikte hem COVID-19 hem de mevsim hastalıkları nedeniyle zorlu bir süreç başlayacak. Artık açık alanlar yerine ağırlıklı olarak kapalı mekanlarda zaman geçirilecek. Dolayısıyla tüm bu hastalıklara yakalanma riskimiz daha da artacak. Doç. Dr. Hakko, bu süreçte grip, zatürre gibi mevsim hastalıkları ve COVID-19’dan korunma yollarını şöyle sıraladı…

Doç. Dr. Elif Hakko

SIK SIK PENCERELERİ AÇIN

Öncelikle COVID-19’dan korunma önlemleri aksatılmadan ve sıkılmadan (maske, mesafe ve hijyen) özenle uygulanmalı.

Kapalı ve kalabalık alanlara mecbur kalmadıkça girilmemeli. Düğün, kahvehane, hamam, sauna, sinema, parti, spor salonu gibi alanlardan uzak durulmalı.

Kapalı alanların havalandırılmasına çok dikkat edilmeli. Bulunulan alanlarda sık sık pencereler açılmalı.  Yaz aylarının yanı sıra kışın da ısınma için klima ve merkezi ısıtma/havalandırma sistemi kullanılabiliyor. Havalandırma ve ısıtma sistemi temiz hava veriyorsa sorun yok ancak ortamın havasını filtre edip yeniden veriyorsa risk artabiliyor. Bu nedenle de mümkünse pencereler açılarak ortamın iyice havalandırılması sağlanmalı.

MASKE TAKMAYI UNUTMAYIN

Evde tadilat, bakım, onarım gibi durumlarda dışarıdan yabancı birinin girmesi durumunda herkesin maskeli olması çok önemli. Ortamda mümkün olduğunca sosyal mesafe kuralı korunmalı. Ardından ortam havalandırılmalı.

Restoran ve cafe gibi alanların özellikle kapalı bölümlerinde yemek-içmek için maskeler çıkarıldığı için bu alanlarda sosyal mesafenin korunmasına ve gidilen mekanın sık sık havalandırılmasına dikkat edilmeli.

Toplu taşıma araçlarında mutlaka maske kullanılmalı. Kirli ellerle maskeye dokunulmamalı.

ÇOCUKLARA AYRINTILI ANLATIN

Okullarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının önemi çocuklara ayrıntılı bir şekilde anlatılmalı. Kapalı alanlarda uygun bir şekilde maske takma alışkanlığının oluşması sağlanmalı. Okullarda kantin, yemekhane gibi kapalı ve kalabalık alanlarda sosyal mesafeye uyulmalı.

Hasta olanlar ve kendini rahatsız hissedenler işe ve okula gitmemeli, sosyalleşmemeli, evde dinlenmeli. Durumu kötüleşenler hekime başvurmalı.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

COVID-19’a karşı kapalı alanlardan uzak durun
Sağlık