Çocuk amaçlı yaşanan ilişkide haz alma geri planda kalacağından zamanla başta cinsel isteksizlik olmak üzere bazı cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir.

Bu stresten nasıl kurtulabiliriz?

SORU:

5 yıldır evli bir kadınım. Ailelerimiz sürekli torun baskısı yapıyor. Sadece çocuk yapmak için ilişki yaşar hale geldik ve haz almamaya başladık. Ne yapabiliriz? M.D./Bursa

CEVAP:

Birçok canlı gibi insan yaşamının da temel amacı üreme ve soyun devamıdır. Evlilik ise cinselliğin belirli kurallar içinde yaşanması ve doğacak çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için sonradan geliştirilen bir sosyal kurumdur. Bu neden­le evlenen bir çiftte en kısa zamanda çocuk yapması beklenir. Her ne kadar çocuk aileyi tamamlayan en önemli unsurlardan biri olsa da çiftin buna kendi özgür iradesiyle karar vermesi gerekir. Bu kararı verirken de kendileri için en uygun zamanı seçilme­lidir. Çocuk amaçlı yaşanan bir cinsel bir­liktelikte haz alma ikinci planda kalacağın­dan zamanla başta cinsel isteksizlik olmak üzere birçok cinsel işlev bozukluğu ortaya çıkabilir. Sizin durumunuzda eşinizle konu­şarak ailenin beklentilerine kulak asmama konusunda ortak karar alabilirsiniz.

Cinsel uyum için ne yapabilirim?

SORU:

6 yıldır evli bir erkeğim. Eşim evlendiğimizden beri cinselliğe karşı ilgisiz. Cinsellikten haz almadığını söylüyor. Eşimle cinsel uyumu nasıl yakalarız? Ö.S./İstanbul

CEVAP:

Eşler arasında cinsel istek uyuşmazlıkla­rının olması, son derece sık rastlanan bir durumdur. Bunun birçok nedeni olabilir. En sık karşılaşılan nedenlerin başında erkeklerin kadın cinselliğini yeterince tanımamaları, yatakta acele etmeleri ve ön sevişmeyi kısa tutmalarıdır. Buna ek olarak kadınların iş yükünün çok olması, stresli bir yaşantı, annelik sorumluluğu gibi konularda cinselliğin geri plana itil­mesine neden olabilir. Bütün bu neden­lerden dolayı partnerinizi arzuladığınız zaman onun da size yaklaşmasını sağla­mak için önce onu zihinsel olarak uyar­malısınız. Bunun için eşinizle yeniden sev­gili olmak, birlikte banyo yapmak, erotik konuşmalar ve masaj yaparak uyarmak, fantezilerden bahsetmek faydalı olabilir.