Cinsellikten keyif almak için her şeyden önce bunu bir görev gibi görmemek, hareket halinde olmak, farklı duyumları hissederek beyni cinsel uyarılarla beslemek gerekir.

Eşimi bu huyundan nasıl vazgeçiririm?

SORU:

40 yaşında evli bir erkeğim. Eşim de 38. 15 yıllık evliyiz, 3 çocuğumuz var. Eşim cinsellikten hoşlanmıyor, yatakta bana ‘hayır’ demiyor ama bir şey de yapmıyor, mumya gibi duruyor. Her şeyi ben yapmaktan yoruldum, bana yardım edin. B.S./Kırşehir

CEVAP:

Cinsellik iki kişinin dansı gibidir. Eğer her iki eşte katılmazsa iyi bir dans olmaz ve keyif alınmaz. Cinsel birliktelikten haz almak için her şeyden önce bir görev gibi görmemek, hareket halinde olmak, farklı duyumları hissederek beyni cinsel uyarılarla beslemek gerekir. Yazdıkla­rınızdan eşinizin cinsel ilişki sırasın­da rahat olamadığı, belki de yetiştiği ortamın etkisiyle kendini bırakamadığı anlaşılıyor. Eşiniz üç çocukla yoruluyor, cinselliğe enerjisi kalmıyor olabilir. Böyle bir durumda eşinizle konuşarak istek ve arzularını sorabilir, kendini ifade etmesi konusunda destekleyebilirsiniz. Bazen evin kalabalık ortamından çıkarak onu daha rahat edebileceği bir yere götürebi­lirsiniz. Eğer bir değişim olmuyorsa bir uzmandan destek almanız uygun olur.

Varikosel kısırlığa neden olabilir mi?

SORU:

36 yaşındayım, testislerimde ağrı nedeniyle üroloğa gittim, bana varikosel teşhisi konuldu. Yakında ameliyat olacağım. Bu hastalık kısırlığa yol açar mı? B.Y./ Adana

CEVAP:

Varikosel testis damarlarında ergenlik döneminden başlayarak ortaya çıkan zamanla artan bir genişleme, varisleşme yani bir dolaşım bozukluğudur. Varikosel tedavi edilmediğinde erkeklerde en sık rastlanan kısırlık nedenidir ve yaklaşık 100 erkeğin 15’inde görülen bir rahat­sızlıktır. Testislerde, kasıkta ve bacak içlerinde ağrıya neden olur. Testislerin olması gerekenden daha fazla ısınmasına neden olduğu için erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasına, ergenlik çağın­da testisin küçük kalmasına veya zaman içinde giderek küçülmesine neden olabilir. Varikosel spermlerin kromozom yapısı­nı bozarak yumurtayı dölleme gücünü azaltırken düşük yapma ihtimalinde artırır. Tedavi edilebilir bir hastalık olduğu için doktora gitmekten çekinilmemelidir.