Eşler arasındaki cinsel ilgi ve istek zamanla azalır. Bu normal bir durumdur. Ancak ilişkiyi canlı tutmak çok da zor değildir.

,

Cinsel hayatımıza nasıl renk katarız?

SORU:

35 yaşında evli bir kadınım. Eşim evliliğimizin ilk yıllarında bana karşı çok istekliydi ama son 5 yıldır ilgisi azalmaya başladı. İlişkimize nasıl heyecan katabiliriz? B.Ç./Edirne

CEVAP:

Zaman içinde evlilikteki sorumluluklar, alışkanlıklar ve rutin cinsel arzuyu kıs­men de olsa azaltabilir. Bu durum evliliğin süresi, eşlerin yaşı, genel sağlık durumu, ortamın uygunluğu, stresli yaşam koşul­ları gibi birçok değişkenden etkilenebilir. Bu bir yere kadar normal ve beklenen bir durumdur. Eşler arasında yaşanan cinsellikteki hızlı düşüşler, uzun aralıklı birliktelikler evlilik ilişkisinde bazı so­runlar olduğunu düşündürür. Eğer yapısal bir sorun yoksa cinsel birliktelik sıklığını artırmak, evliliğin ilk aylarındaki gibi ol­masa da düzenli bir cinsel yaşam sağla­mak mümkündür. Bunun için daha fazla birlikte kaliteli zaman geçirme, romantik ve erotik çift olma, karşılıklı evliliğin ilk günlerindeki gibi davranma ve erotik fan­tezilere yer verme faydalı olacaktır.

Eşim artık neden seksten uzaklaştı?

SORU:

33 yaşında, cinselliği seven bir erkeğim. Eşim ise benim tam tersim, yani seks olmasa da olur diyor. Peki cinsel ilişkiden haz aldığı halde neden böyle? F.D./Bursa

CEVAP:

Cinselliğe olan ilgi ve cinsel istek kişiden kişiye değişen bir ihtiyaçtır. Kişilerin cinsel ilişki yaşama sıklığı cinselliğe ilgisi, içinde yaşadığı kültürün ve ailenin etkisi, beden algısı ve özgüveni geçmiş cinsel dene­yimler, çift ilişkisinin kalitesi gibi birçok değişkene bağlıdır. Eşler arasındaki cinsel birlikteliğin sıklığına ilişkin beklentilerin farklılığını cinsel isteksizlikle karıştırma­mak gerekir. Cinsel isteksizlik cinselliğe karşı ilgi duymamaktır. Sizin durumunuzda eşiniz cinsellikten haz alıyor sadece size göre daha seyrek birliktelik yaşamak istiyor. Burada bir cinsel istek sorunundan çok cinsel uyum sorunu olduğu düşünüle­bilir. Eşinizin istek ve beklentilerine uygun hareket etmeniz, romantizme daha fazla yer vermeniz cinsel isteği artırabilir. Çaba­larınızın karşılıksız kalması durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.