Cinsel yaşam, doğru sanılan yanlışların yani cinsel mitlerin en çok olduğu alandır. Bunun nedeni cinsel eğitimin olmaması, eksik bilgilerin hurafelerle doldurulmasıdır.

Nişanlım sizce niye böyle davranıyor?

SORU:

25 yaşındayım, bir yıldır nişanlıyım, Nişanlım ilişki sırasında erken boşalma sorunu yaşıyor, bunu tekrar bir ilişkiyle telafi etmeye çalışıyor. Bunun için kendini çok zorluyor. Neden böyle yapıyor? K.Ü./Samsun

CEVAP:

Cinsel yaşamda doğru sanılan yanlışlar­dan bazılarının ilişkiye zararı sanılandan çok daha fazladır. Özellikle mastürbasyon, penis boyu, cinsel güç ve performans mitleri erkeklerin yanlış bildiği konuların başında gelir. Nişanlınızda ikinci defa seks yapma durumunda erken boşalma olma­yacağına dair bir yanlış inanışın olduğu anlaşılıyor. Peş peşe iki defa seks yapmak erkeğin doğasına uygun bir durum değildir, ancak genç ve cinsel enerjisi yüksek erkeklerde görülen istisnai bir durumdur. Nişanlınız bu şekilde kendini zorlama­ya devam ederse önce sertleşme sonra cinsel isteksizlik gibi başka sorunlarla gelebilir. Boşalma denetimi kazanmanın yolu kendini zorlayarak ikinciyi yapmaya çalışmak değil ilkini geciktirmeyi öğren­mektir. Bu, erkeğin hangi yaşta olursa olsun sonradan öğrenilebileceği bir bece­ridir. Sizin nişanlınızla konuşarak kendini zorlamaması gerektiğini, erken boşalma sorununun evlenince çözüleceğini söyleye­bilirsiniz. Sorunun devam etmesi duru­munda buna yönelik terapi alarak sorunu etkili ve kalıcı bir şekilde çözebilirsiniz.

Cinsel hayatımız eskisi gibi olur mu?

SORU:

Evden çalıştığı için eşimle evde sürekli beraberiz. Aramızda kavgalar başladı. Eskiden arzulardım, şimdi o da kalmadı. Cinsel hayatımız düzelir mi? V.D./İstanbul

CEVAP:

Sizin durumunuzda olan birçok çift var. Sürekli birlikte olmak yalnızca cinsel istek ve arzunun azalmasına değil neredeyse evlilik ilişkisinin bütün alanlarına zarar verebiliyor. Neyse ki çoğu zaman bu durum kalıcı olmuyor, hayat normalleştiğinde iliş­kiler de normalleşiyor. Sizin durumunuzda her şeye rağmen arada sırada cinsel iste­ğin olmasını beklemeden erotizm zamanı yaratabilir, birlikte cinsel oyunlar oynaya­rak cinsel uzaklaşmanın önüne geçebilir­siniz. Bu şekilde normalleşme ve cinsel yaşamı sürdürme daha kolay olabilir.