Eğer bir evlilikte pozitif davranışların yerini aşağılama, küçük düşürme, kıyaslama ve saygısızlık almışsa doyumlu bir cinsel yaşam da mümkün değildir.

Yaşadığım problem nasıl çözülebilir?

SORU:

35 yaşındayım, iki yıldır evliyim. Eşim beni hep eleştirip, başkalarıyla kıyaslıyor. Hemen her şeyden kavga çıkartabiliyor. Bu nedenle evlendiğimizden beri orgazm sorunu yaşıyorum, bu sorun nasıl çözülür? Z.A./ Bursa 

CEVAP:

Sağlıklı bir evlilik karşılıklı saygı, sevgi ve değer verme üzerine kurulur. Buna, özen gösterme, nezaket, biricik ve özel hissetme, güven duyma, beğenilme ve arzulanma gibi temel duygusal ihtiyaçları da ekleyebiliriz. Sağlıklı ve uyumlu bir evlilik, doyumlu bir cinsel yaşamın ön koşuludur. Eğer bir evlilikte bu pozitif davranışların yerini aşağılama, küçük düşürme, kıyaslama ve saygısızlık almışsa doyumlu bir cinsel yaşam da mümkün değildir. Çünkü bütün bu negatif tutumlar eşler arasında duygusal bir yakınlık ve fiziksel çekim yerine kızgınlık, kendini geri çekerek uzaklaşma davranışlarına neden olur. Böyle bir durumda cinsel sorunlar aslında işlevselliğini yitirmiş bir evliliğin sadece görünen sonucudur. Evlilik ilişkisi içinde sorunlar çözülüp dengeler yeniden kurulduğunda cinsel yaşamda daha iyi bir hale gelecektir. Bu nedenle evlilik ve ilişki sorunlarından kaynaklı cinsel sorunlarda, önce bir evlilik ve çift terapistine gidilmeli, cinsel sorunlara daha sonra çözüm aranmalıdır.

Eşime karşı neden bu kadar hissizim?

SORU: 

26 yaşındayım, bir aydır evliyim. Cinsel birliktelik sırasında eşimin bana dokunması karşısında hiçbir şey hissetmiyorum. Bu durum eşimi üzüyor, ne yapmalıyım? H.V./ İstanbul

CEVAP:

Dokunma duyusu bebeklikten itibaren ilk hissedilen duyumdur. Bu hissin nasıl kodlandığı sonraki ilişkilerde ki yakınlığın ve fiziksel temasın temelini oluşturur. Pozitif duygularla kodlanan dokunma hissi sonraki yaşlarda önce sevginin, yetişkinliğe doğru erotik duyguların ve hazzın hissedilmesi sağlar. Çocukluğunda yeterince ilgilenilmemiş sevgiyle dokunulmamış kişiler de dokunulma genellikle rahatsızlık veya hiçbir şey hissetmeme şeklinde deneyimlenir. Cinsel dokunuşlara karşı duyarsızlığın birçok nedeni olabilir. Bunların başında eşe karşı hissedilen olumsuz duygular, negatif cinsellik ve beden algısı, cinselliğe ve erotizme yabancı olma, muhafazakâr bir ortamda yetişme ve cinsel travmalar gelir. Buna erotik bir senaryonun olmaması, utangaçlık, eşin aceleciliği, ortamın uygun olmaması, mahremiyet eksikliği de eklenebilir. Sizin durumunuzda henüz yeni evlisiniz, biraz sabırlı olmanız, sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.