Hemen her konuda başarının öne çıktığı modern dünyada cinselliğin de bu güç, başarı ve performans beklentilerinden etkilenmemesi mümkün değildir.

Bu endişeden nasıl kurtulabilirim?

SORU:

39 yaşında evli bir erkeğim. Son yıllarda sertleşme sorunu nedeniyle başarısız olmaya başladım. Eşim bu durumdan çok rahatsız her cinsellik sonrası önce gerginlik sonra kavga yaşanıyor. Bu başarısızlık duygusundan nasıl kurtulurum? K.C./İNevşehir

CEVAP:

Cinsellik başarılı olunması gereken bir sınav değil, birbirini seven, birbirinden hoşlanan iki yetişkin insanın aralarında ki duygusal ve tensel paylaşımdır. Cinsel değerin başarı performansa bağlanması önemli cinsel mitlerden biridir. Bu yan­lış inanç erkekleri performans kaygısına sokarken kadınları da orgazm taklidi gibi doğal olmayan yollara sürükle­mektedir. Başarı ve performans kaygısı yaşayan erkekler zamanla özgüvenlerini kaybederek eşlerinden uzaklaşmakta bu durum kadınlar tarafından sevil­meme, arzulanmama ya da değersizlik duygularına neden olarak çift ilişki­sine de zarar vermektedir. Başarı ve performans kaygısı nedeniyle cinsel işlev bozukluğu yaşayan erkeklerin bu konuda deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek alması uygun olur.

Erkek arkadaşım sizce neden böyle?

SORU:

SORU: Ben 28 yaşındayım, erkek arkadaşım 36 yaşında ama cinsel konularda çok tecrübesiz ve yetersiz. Sizce neden böyle? K.F./İstanbul

CEVAP:

Bazı kişilerin mizacı doğuştan dışa dönüktür ve karşı cinsle yakın ilişki kurmada başkalarına göre daha başarılı olabilir. Bu karşı cinsle yakın ilişki kurma kolaylığı cinsel deneyim kazanma şansını artırır. Birçok konuda olduğu gibi cinsel yaşamda da başarı, bilgi ve deneyimle kazanılan bin beceridir. Bununla birlikte cinsellik son derece kişisel bir durum ol­duğundan her kadın ya da her erkek için geçerli yöntem ya da teknik yoktur. Esas olan eşlerin birbirinin kişisel özelliklerini ve beklentilerini bilmeleri, kendilerini bu yönde geliştirmeleridir. Uyumlu ve do­yumlu bir cinsel yaşam yetenek değil, ilgi, merak ve karşılıklı iş birliğiyle sağlanan çifte özel bir paylaşımdır. Cinsel yaşamda uyum sorunu yaşayan çiftlerin aralarına soğukluk girmeden çözüm üretmeleri, yetersiz kaldıkları yerde bir uzmandan destek almaları uygun olur.