Alkol, psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler kurtarıcı gibi görülür. Oysa bu durum alışkanlığa dönüşürse cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine yol açabilir.

Eşim neden böyle bir sorun yaşıyor?

SORU:

4 yıldır evliyiz. Eşim evlendiğimizden beri yalnızca birlikte olacağımız zaman alkol kullanıyor. Alkol almazsa sertleş­me sağlayamıyor. Bunun sebebi ne ola­bilir, tedavi gerektirir mi? R.C./Adana

CEVAP:

Eşinizin yalnızca alkol aldığınızda seks yapabiliyor olması, diğer durumlarda rahat olmadığını bir performans kaygısı yaşadı­ğını gösteriyor. Eşi mutlu edememe, eksik ve yetersiz olma, ilgi ve sevgisini kaybet­me korkusu gibi duyguların neden olduğu istenmeyen duygusal ve fiziksel tepkilerin tümüne performans kaygısı denir. Birkaç kadeh alkol bu iç sesi susturup psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler için faydalı olabilir. Ancak sü­rekli buna sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla hem alkol bağımlılığına yol açabilir, hem de tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine ne­den olabilir. Alkolle geçici çözümlerle vakit kaybetmek yerine cinsel ilişkinizde perfor­mans kaygısı yaratan nedenlere odaklanıl­ması ve kalıcı çözümler bulunması daha uygun olur. Cinsel terapi bu konuda kalıcı çözümler üreterek yardımcı olabilir.

Bu ameliyat cinsel hayatımı bitirir mi?

SORU:

61 yaşındayım, Bende iyi huylu prostat büyümesi var. Ameliyattan çekiniyorum. Operasyon geçirirsem cinsel hayatım tümüyle biter mi? K.S./İstanbul

CEVAP:

Prostat mesanenin altında kestane büyük­lüğünde bir organdır. Birçok işlevi vardır. İdrar kontrolünü sağlama, meni sıvısı üreterek spermi zenginleştirme ve boşalma­ya yardımcı olma bunlardan bazılarıdır. Bu organdaki sorunlar cinsel işlevleri doğru­dan etkiler. Prostat ameliyatından sonra cinsel hazda azalma, uyarılma ve boşalma sorunları gelişebilir. Sizin durumunuzda ailede de böyle bir genetik yatkınlık varsa doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerekir. Ameliyatın sonucu hastalığın ilerle­me seviyesi, yapılan ameliyatın niteliği, yapan uzmanın deneyimi gibi birçok kritere göre değişebilir. Cinsellik yalnızca penis vajina birlikteliğinden ibaret bir eylem değil, istekle ve tüm bedenle yaşanan paylaşımlardan oluşur. Bir erkek tüm bedeniyle sevişir, bakı­şıyla, öpüşüyle, dokunuşuyla, konuşmasıyla eşini uyarabilir ve haz verebilir. Daha fazla dokunma ve tensel uyarıya ağırlık vererek cinsel hazzınızı sürdürebilirsiniz.