Cinsel yaşam da zamanla rutin teslim olur ve monotonlaşır. Ancak alışkanlıkları bir kenara bırakıp küçük yeniliklerle ilişkiyi canlandırmak mümkün.

Aramızdaki sorunu nasıl çözebiliriz?

SORU:

11 yıldır evliyim. Eşimle haftanın sadece belirli günlerinde cinsel birliktelik yaşıyoruz. Benim bazı geceler için küçük sürprizlerime bile aldırış etmiyor. Bu da beni cinsellikten soğutuyor. Hata mı yapıyorum? M.Z./ İstanbul

CEVAP:

Hemen hemen bütün evlilikler zamanla rutine teslim olur. Bundan çıkış yolu sizin de yaptığınız gibi alışkanlıkları bir kenara bırakıp küçük yeniliklerle ilişkiyi canlan­dırmaktır. Bazı akşamları özel kılmak, bunu düşünürken heyecanlanmak, erotik bir buluşma için hazırlık yapmak son derece önemli adımlardır. Bunu başara­bilen çiftlerin cinsel hayatı daha doyum­ludur. Sizin durumunuzda eşinizin kişisel nedenlerle alışkanlıkların konforunu seçtiği, bu nedenle engelleyici davrandığı düşünülebilir. Hatalı davrandığınız söy­lenemez, bunun uygun zaman ve uygun ortam seçerek, eşinizin sevdiği şeyler hazırlayarak bu sorunu aşabilirsiniz. Bu sorunların devam etmesi durumunda bir cinsel terapistten destek alabilirsiniz.

Eşime bu durumda nasıl engel olurum?

SORU:

47 yaşında menopoza girmiş bir kadınım. Ben cinsellik defterini kapatmaya çalışırken eşim sürekli cinsellik düşün­meye başladı. Ben bu durumdan çok rahatsızım. Ne yapabilirim? N.E./ Konya

CEVAP:

Doyumlu ve mutlu bir cinsel yaşamın en önemli şartı karşılıklı rıza ve uygunluktur. Bununla birlikte evlilik ilişkisinde eşle­rin birbiri üzerinde cinsel hakları vardır ve makul bir sebep olmadan eşin cinsel isteği reddedilmemeli. Menopoz kadında cinselliğin değil doğurganlığın bitmesidir. Herkes sadece haz amaçlı bir cinsel­lik yaşayabilir. Erkekler kadınlardakine benzer bir menopoz dönemi yaşamadığı için cinsel yönden ileri yaşlara kadar aktif olabilir, eşlerinden cinsellik talep edebilir­ler. Her iki eşin de hem haklı hem de hak­sız olduğu böyle bir durumda tek doğru olmadığı için tek bir çözüm de yoktur. Çö­züm eşi reddetmek ya da uzaklaştırmak yerine karşılıklı iletişim ve iş birliği içinde olmaktır. Menopoza özgü vajinal kuruluk, fiziksel yorgunluk gibi engeller varsa bunlar, karşılıklı anlayış içinde romantizm ve erotizm artırılarak aşılabilir.