Eşler arasında cinsel istek uyuşmazlıklarının olması, son derece sık rastlanan bir durumdur. Peki ortak noktada buluşmak çok mu zor? İşte yanıtı.

Eşime cinselliği nasıl sevdiririm?

SORU:

3 yıldır evli bir erkeğim. Eşim evlendiğimizden beri cinselliğe karşı ilgisiz. Cinsellikten hiç haz almadığını söylüyor. Onunla cinsel uyumu nasıl yakalarım? M.T./İzmir

CEVAP:

Eşler arasında cinsel istek uyuşmazlıklarının en sık karşılaşılan nedenlerin başında erkeklerin kadın cinselliğini yeterince tanımamaları, yatakta acele etmeleri ve ön sevişmeyi kısa tutmalarıdır. Buna ek olarak kadınların iş yükünün çok olması, stresli bir yaşantı, annelik sorumluluğu gibi konularda cinselliğin geri plana itilmesine neden olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı partnerinizi arzuladığınız zaman onun da size yaklaşmasını sağlamak için önce onu zihinsel olarak uyarmalısınız. Bunun için eşinizle yeniden sevgili olmak, birlikte banyo yapmak, erotik konuşmalar ve masaj yaparak uyarmak, fantezilerden bahsetmek faydalı olabilir. Bu çabalarınıza rağmen cinsel yaşantınız beklediğiniz yönde gelişmezse bir uzmandan profesyonel destek almanız uygun olur.

Yakınlaşmak için ne yapabiliriz?

SORU:

4 aydır evliyim. Görücü usulüyle evlendiğim için eşimi tanıma şansım olmadı. Ona dokunmak zevk vermiyor. Ne yapabilirim? M,F./Kayseri

CEVAP:

Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için ten uyumu önemlidir. Çünkü ten uyumu; kişileri birbirine yaklaştırır, neşe ve mutluluk verir. Ten uyumunun önemli unsurları; tenin rengi, kokusu, verdiği his, tadı ve dokusudur. Size tavsiyem; eşinizle birlikte bir cinsel terapiste başvurarak eşinize karşı hissettiğiniz dokunamama duygusunun arkasında yatan nedenleri bulun. Eşler farklı kültürlerden gelip, farklı zevklere sahip olsa da; eğer birbirlerini gerçekten seviyorlarsa, tensel uyumsuzluk, karşılıklı anlayış ve sabırla çözülebilir.