Birçok evlilikte bir cinsel sorunun görmezden gelinmesi, ötelenip çare aranmaması zamanla boşanmaya kadar giden ciddi ciddi sıkıntılara neden olabilir.

Eşimin problemini nasıl çözebiliriz?

SORU:

33 yaşındayım, 8 yıldır evliyim. Eşimde erken boşalma sorunu var ve defa­larca tedavi ol dememe rağmen bir şey yapmadı. Artık dayanacak gücüm kalmadı, ne yapabilirim? K.F./Adana

CEVAP:

Erkekler kültürel olarak yüceltilmiş bir er­keklik algısıyla büyütüldükleri için yetersiz veya kusurlu olduklarını düşündürecek her türlü çabadan kaçınır, bunu uzman da olsa üçüncü bir kişinin yanında konuşmak iste­mezler. Oysa cinsel sorunlar da diğer sağlık sorunları gibidir, utanıp çekinilecek bir durum yoktur. Hemen hemen bütün cinsel sorunların uygun bir tedavisi vardır, önemli çift ilişkisine zarar veren bir durum olduğu­nu kabullenip çare aramaktır. Sizin eşinizle tekrar konuşarak sıkıntılarınızı paylaşabilir, tedavi olma konusunda net tavrınızı ortaya koyup, çözümü birlikte bulacağınızı söyleye­rek tedavi sorumluluğunu paylaşabilirsiniz.

Cinsel hayatımız eskisi gibi olur mu?

SORU:

37 yaşında 10 yıldır evli bir kadınım. Eşim son yıllarda gece yarılarına kadar çalışıyor ve yatmaya ben uyuduktan sonra geliyor. Cinsel hayatımız bitti gibi. Bu durum nasıl düzelir? G.A./İstanbul

CEVAP:

Evlilik sorunları kendini çok farklı şekil­lerde gösterebilir. En sık görülen tepki gerilim yaratan durumdan uzaklaşmak, bunun için kabul edilebilir gerekçeler yaratmaktır. Ufak nedenlerden çıkarılan, dargınlığa giden kavgaların birçoğunun nedeni yakınlık toleransının düşüklüğü­dür. Kaçınmak için bahane üretilen stres nedenlerinin başında cinsel yakınlık gelir. Cinsel hayatından hoşnut olmayan, cin­selliği istemeden bir görev gibi yaşayan, performans kaygısı yaşayan eş, cinsel yakınlıktan uzak kalmak için çok çalışma, kavga çıkarıp küs yatma, sürekli misafir çağırma, sık sık hastalanma gibi baha­neler yaratabilir. Sizin durumunuzda eşi­nizin çok çalışması cinsel hayatınızdaki bozulmaya paralel gelişmiş ise kaçınma, uzaklaşma amaçlı bir savunma mekaniz­ması olabilir. Böyle bir durumda eşinizle konuşarak cinsel yakınlık ihtiyacınızı dile getirebilir, cinsel konularda gerçekleş­mesini istediği fantezileri olup olmadığını sorabilirsiniz.