Cinsel isteksizlik kadın-erkek ilişkilerindeki en önemli sorunlardan biridir. Ancak tedavisi mümkün olan bir cinsel işlev bozukluğudur.

 

Eşimdeki problem tedavi edilir mi?

SORU:

38 yaşında evli bir erkeğim. 33 yaşındaki eşimde cinsel isteksizlik var. Bunun çaresi nedir? M.S./İstanbul

CEVAP:

Cinsellik sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Cinsel isteksizlik kadın-erkek ilişkilerindeki en önemli sorunlardan biridir ve bir hastalık değil, kesin olarak tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel isteksizlik sorununun ortadan kaldırılması hem kişinin kendisinin hem de eşinin mutluluğu ve yaşam kalitesinin arttırılması açısından büyük önem taşır. Ancak cinsel isteksizlik birden ortaya çıkmaz, aşamalı bir süreç olarak zaman içinde gelişir. Bu nedenle çözümü de çok yönlü bir cinsel terapi sürecini gerektirir. Cinsel isteksizliğin kaynağında çiftin ilişkisiyle ilgili sorunlar varsa cinsel terapiyle birlikte alınacak çift terapisine de ihtiyaç olacaktır.

Bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

40 yaşındayım, ikinci evliliğimi yaptım. Yine sertleşme sorunu yaşıyorum. Mastürbasyonda sorun olmuyor, ilişkide oluyor. Sertleşme ilaçları biraz işe yarar gibi ama yeterli değil. Bu sorunun bir çaresi var mı? M.F./ İstanbul

CEVAP:

Sertleşme sorunu tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur. Tek tip sertleşme sorunu yoktur. Mastürbasyonda sertleşmenin olması ve ilişkide olmaması organik kökenli bir sertleşme sorunundan çok psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir sertleşme sorunu yaşadığınız anlaşılıyor. Psikolojik kökenli sertleşme sorununun nedeni çok çeşitli olabilir. Çocuk sahibi olmayı istememe, eşe kızgınlık ya da ilişkide kendini güçsüz hissetme, güvensizlik, hastalık kapma korkusu, evliliğin geleceğiyle ilgili belirsizlikler, bazen vajina korkusu denilen, erken çocukluk dönemlerinden kaynaklanan bilinçaltı bir çatışmanın neden olduğu sertleşme sorunu bu nedenlerden sadece birkaçıdır. Çözüm sorunun içinden çıkar. Böyle bir durumda evliliğinizi ve cinsel yaşantınızı gözden geçirmelisiniz. Eşinizle birlikte cinsel hayatınızı renklendirecek bazı aşk oyunlarına yer vererek ve erotizmi yeniden canlandırarak cinsel isteğinizi artırabilir, sertleşme sorununu çözebilirsiniz.