Nasıl ki yemek yeme süresi, duşta kalma süresi, kişiden kişiye değişirse, cinsel birliktelik süresi de çiftten çifte farklılık gösterir.

İlişkimiz niye birkaç dakikada bitiyor?

SORU:

Bir yıldır evliyim, başımdan daha önce bir evlilik geçti. İlk evliliğimde cinsel birliktelik süresi yarım saate yakın sürüyordu, bu evliliğimde sadece birkaç dakikada bitiyor. Neden bu kadar fark var, bunun normali nedir? E.D./ Ankara

CEVAP:

Cinsel ilişki süresi en fazla merak edilen konulardan biridir. Genellikle çoğunluğun istatistiksel ortalaması normal kabul edilir. Ancak cinsellik süresi gizli olduğu kadar övünç meselesi de olduğu için verilerin doğruluğu oldukça tartışmalıdır. Bu süre her çiftte ilişkinin yapısı, yaşandığı yerin rahatlığı, ne kadar sık yaşandığı, beklenti süresi, eşlerin yaşı, genel sağlık durumu gibi birçok değişkene bağlıdır. Cinsel birliktelik bazen kısa bazen uzun, bazen vasat bazen de normalin çok üstünde olabilir. Cinselliği katı kurallara bağlamak beraberinde sorunları da getirir. Bu nedenle önemli olan yaşanan cinselliğin süresi değil, çiftin uyumu, birlikte­liğin kalitesi ve ilişkiden sağlanan doyumdur. Yapılan çalışmalar bizim toplumumuzda cin­sel ilişkide de dahil olmak üzere birliktelik süresi yaklaşık 20-30 dakika arasında oldu­ğunu gösteriyor. Birbirini tanıyan, karşılıklı uyumu yakalamış, düzenli bir cinselliği olan çiftlerde bu süre cinsel doyum için yeterlidir. Birden fazla partneri olan kişiler, geçmiş ilişkilerle güncel ilişkilerini karşılaştırma­malı, mevcut ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımlar atmalıdır.

Nişanlım neden bu kararı almış olabilir?

SORU:

28 yaşındayım. Nişanlım bir ay önce anlaşamadığımızı belirterek benden ayrılmak istediğini söyledi. Bazı sorunlarımız olsa da cinsel yönden çok uyumluyduk. Bunu hiç beklemiyordum, neden böyle oldu? Ç.E./ Antalya

CEVAP:

Nasıl ki bir masa tek ayak üzerinde dur­mazsa bir ilişki de tek bir konuda sağlanan uyumun üzerine kurulmaz. Evlilik ve çift ilişkisi biyolojik olarak üreme ve gelecek nesilleri yaratma amacı gütse de bir çift bundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Sizin durumunuzda nişanlınızla her ne kadar cinsel konuda iyi bir uyumunuz olsa da başka konularda önemli fikir ayrılıklarınız olduğu, nişanlınızın bunları konuşarak çözmek yeri­ne ilişkiyi bitirme yolunu seçtiği anlaşılıyor. Böyle bir durumda yaşananları bir deneyim olarak görüp bundan sonraki yaşamınızda bir yol haritası yapmanız, bir ilişkiye baş­larken sadece cinsel konularda değil, başka konulara da dikkat etmeniz uygun olur.