Çiftlerde ilişki sıklığında bir norm oluşturmak, bunun fazlası ya da eksiğini bir sorun olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü her çiftin cinsel ilişki sıklığı kendi özel koşullarına göre farklılık gösterir.

Haftada bir seks yeterli değil mi?

SORU:

35 yaşında evli bir erkeğim. Bana göre cinsel ilişki haftada bir yeter ama eşim ‘beni ihmal ediyorsun’ diyor. Bu işin bir ortalaması var mı? R.D./İzmir

CEVAP:

Cinsel ilişki sıklığında çoğunluğun orta­laması normal kabul edilmekle birlikte aslında tek doğru yoktur. Cinsel ilişki sıklığı çiftin yaşı, genel sağlık durumu, evlilik süre­si, cinselliğe ilgileri ve yeniliklere ne kadar açık olduklarına göre değişir. Genellikle orta yaşlı bir çiftte ortalama haftada 2-3 defadır ama bu çok değişebilir, yaş ilerledik­çe azalması beklenir. Cinsel ilişki sıklığıyla ilgili sorunlar genellikle eşlerin beklen­tilerinin faklı olması durumunda yaşanır. Böyle durumlarda aradaki uyumsuzluğun nedenini anlamak ve ona göre çözüm üret­mek gerekebilir. Cinsel yaşam çifte özel bir durum olduğu için başkalarıyla kıyaslama­malı, eşler karşılıklı konuşarak daha iyi bir cinsellik yaşama konusunda birbirine yar­dımcı olmalıdır. Eşinizin duygusal ve fiziksel yakınlığa sizden daha fazla ihtiyacı olduğu düşünülebilir, bunun neden olduğu uyum sorununu çözmek için birlikte bir uzmandan profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu problemden nasıl kurtulurum?

SORU:

34 yaşındayım, sertleşme sağlayıcı ilaç kullanmadan ilişkiye giremiyorum. İlişkide daha iyi olmak için ilaç kullandım, şimdi ilaçsız yapamıyorum. Bana öneriniz nedir? M.Ç./Edirne

CEVAP:

Dokunma, hissetme, paylaşma odaklı bir cinselliğin yerini güç ve performansın aldığı bir çağda yaşıyoruz. Süper ve herkesten daha iyi bir erkek olma isteği erkekleri gerçekte ihtiyaçları olmadığı halde takviye ilaçları kullanmaya itiyor. Bazı özel organik nedenlerle sertleşme sorunu olan erkekleri dışarda tutarsak, ihtiyacı olmadığı halde abartılı bir şekilde sertleşme ilacı kullanan erkekleri bekleyen son kalıcı sertleşme sorunudur. Sizin durumunuzda önce bir üroloji doktoruyla görüşerek bir check-up yaptırmanız, organik bir neden olmaması durumunda ilacı bırakmanız önerilebilir. Gerçekçi beklentilerle daha fazla erotizm ve romantizmle ihtiyacınız olan ereksiyonu sağlayabilirsiniz. Cinsel tahrikin güçlenmesi için kısa bir süre cinsel perhiz yapmanız uyarılmayı kolaylaştıracaktır.