Hüsnü Mahalli
6 Ağustos 2021

Çamaşır ipi


1979’da Sovyet ordusu; Afganistan’ı işgal edince, CIA yönetiminde İngiltere, Suudi Arabistan, Pakistan ve BAE istihbarat örgütleri, İslamcı gruplara para ve silah vererek işgale karşı savaşmalarını sağladı.

On yıl sonra Sovyet ordusu çekilince İslamcı gruplar birbirini boğazlamaya başladı. Bunun üzerine aynı İstihbarat örgütleri 1993’te Taliban’ı kurdurarak Eylül 1996’da iktidar olmasını sağladı.

1979’dan 11 Eylül 2001’e dek geçen süre içinde aynı istihbarat örgütlerinin kurdurduğu Kaide dahil çok sayıda radikal İslamcı grup Afganistan ve Pakistan’dan yola çıkarak dünyanın dört bir yanına dağıldı.

2011 Kanlı Arap Baharı’na dek.

Yeni senaryolar, yeni planlar ve yeni oyuncuların zamanı gelmişti.

Kaide ve Taliban yerine IŞİD, NUSRA ve benzeri örgütler aynı yol ve yöntemlerle yaratıldı ve piyasaya sürüldü. Bin Ladin öldürüldü yerine Bağdadi piyasaya sürüldü. Bağdadi öldürüldü, yerine şimdilik NUSRA’ın lideri Colani yedekte tutuluyor.

Emperyalist ülkeler ve onların işbirlikçi iktidarlarında tezgahı bitmez.

Bu konuları daha çok konuşacağız ama bugün magazin tarafı olan bir hikaye anlatayım.

11 Eylül saldırısının yıldönümünde ABD’de yeni bir kitap yayınlanacak. New York Post gazetesi, kitabın tanıtımında Bin Ladin’in öldürülmesiyle ilgili bir bölümü paylaştı.

Kasım 2001’de; ABD, Afganistan’ı işgal edince Bin Ladin mağaralarıyla ünlü Tora Bora dağlarına sığınmıştı. Yoğun bombalama ve ajanların takibinden korkan ve Amerikan’ın Irak işgaliyle meşgul olduğunu gören Ladin özel koruması İbrahim Said’i Pakistan’ın sınıra yakın Abbottabad bölgesine yollayarak kendi adına arazi almasını sağlamış. Talimatı yerine getiren İbrahim bir mimarla anlaşarak üç metre yükseklikte duvarlarla çevrili üç katlı villa yaptırdı. Birinci ve ikinci katlarda özel banyolu dörder yatak odası ve son katta balkonlu tek bir oda vardı. 2005’in başlarında Bin Ladin’in üç eşi, sekiz çocuğu ve iki-üç yaşlarında dört torunu yeni binaya taşındı. İbrahim Said binaya yakın bir yerde kalıyordu ve ne Bin Ladin ne de ailesinden hiç kimse binadan kesinlikle çıkmıyordu.

Bin Ladin ve ailesi beş yıl burada kaldı.

Üstelik villa Pakistan askeri istihbarat binasına da yakındı!

Ağustos 2010’da Pakistan istihbaratından bir subay İbrahim Said’i Kaide ve Talibancıların cirit attığı Peşaver’de gördü. Durumu CIA’e bildiren subayın İbrahim’in takip edilmesiyle villanın yerini tespit etti.

Villanın karşısında karargah kuran CIA binada telefon, internet ve cep telefonu bağlantısı olmadığını ve son kattaki balkonun da yüksek duvarlarla korunduğunu tespit etti. Üstelik evin çöpü villanın karşısında bulunan çöp konteynerine atılmıyor villanın bahçesinde yakılıyordu.

CIA’e göre en önemli kanıt çamaşır ipi.

İpe asılan çamaşırları uydudan görüntüleyen CIA donların yetişkin bir tek erkeğe geri kalanlar çamaşırların üç kadına ve on kadar çocuğa ait olduğunu tespit etti.

Arada bir villaya girip çıkan İbrahim’i yakın takibe alan ve uydularla villayı ve bahçesini gözetleyen CIA bahçede dolaşan kişinin fiziksel hareketlerini analiz ederek Bin Ladin olduğuna karar verdi ve durumu detaylı bir raporla Başkan Obama’ya bildirdi.

Ekibiyle acilen toplanan Obama, Yardımcısı Biden ve Savunma Bakanı Gates’in karşı çıkmasına rağmen Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın destek vermesiyle CIA’e operasyon talimatını verdi.

1 Mayıs sabahı canlı yayınla Beyaz Saray’a aktarılan operasyonla Bin Ladin öldürüldü.

Bin Ladin öldürüldü ama onu yaratanlar on binlerce benzerini dünyanın dört bir tarafına yaymışlardı.

IŞİD, NUSRA, EL-ŞEBAB, BOKO HARAM ve benzerleri…

Farklı formatlarla dünyanın her yerindeler.

Kanlı Arap Baharı sürecinde olduğu gibi her zaman göreve hazırlar.

Bin Ladin’in öldürülmesine karşı çıkan Biden şimdi Başkan olarak Taliban’ın önünü açıyor.

Siyah beyaz filmi başa sararak renklendirilmiş haliyle yeniden izlemeye hazır olun.

Yirmi yıl önce olduğu gibi hikaye yine Afganistan’dan başlıyor.

Bakalım ikinci ‘bahar’ bu kez kimlerin başına musallat olacak?

Yazarlar

Çamaşır ipi
Hüsnü Mahalli