Bu test evliliğinizi kurtarabilir

Bu test evliliğinizi kurtarabilir

Hukukçu ve Kişisel Gelişim Uzmanı Cengiz Hortoğlu anlattı. Özellikle pandemi sürecinde boşanmalar arttı. Siz de evliliğinizi bitirmeyi düşünüyorsanız işte geri adım atmanızı sağlayacak 15 maddelik test…

Bir okurum, “Eşimle 15 yıl önce büyük bir aşka evlendik, bu hale nasıl geldiğimizi bilmiyorum. Bana şiirler yazan eşim şimdi beni görmek bile istemiyor. Ben de onun yüzünü görmek istemiyorum. Nerede hata yaptık diye düşünüyorum. Artık evliliğimizin kurtulacağına inanmıyorum, boşanmaya karar verdik. Son olarak size yazmak istedim…” diyor.

Pandemi döneminde ilişkilerde daha da büyük sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle çok daha dikkatli olmalısınız. Aileniz, zorlukları aşmanız için en büyük gücünüzdür.

Boşanmayla ilgili çok sayıda araştırma yaptım. Aslında, evliliği tehlikeye sokan nedenler hemen fark edilse, o evliliğin kurtulması çok daha kolay olur. Ancak yaşanan sorunlar, fark edilmediği veya üzerinde durulmadığı, geçiştirildiği için o başka sorunları da tetikliyor. Bu nedenle farkındalık çok önemli!

ÖNLEM ALIN

İşte ben de bu farkındalığı artırmak istiyorum. Evliliğinizde aşağıdaki sorunlardan biri veya birkaçı varsa, görmezden gelmeyin ve önlem alın. Kendinizi test edin. Çünkü önemsemediğiniz veya basit gördüğünüz bir sorun giderek büyür ve diğer sorunları da tetikleyip evliliğinizi tehlikeye sokabilir. Belki sadece bir özür dilemeyle çözebileceğiniz bir mesele büyür ve evliliğinizi bitirebilir.

TEHLİKE YARATAN NEDENLER

Aşağıdak maddelerden biri bile evliliğinizi tehlikeye sokabilir. Aman dikkat!

1) Romantizm bitmesi ve eşlerin bu konuda hiçbir çaba göstermemesi

2) Eşlerin kendilerine yeterince özen göstermemesi.

3) Sevginin sözcüklere dökülememesi.

4) Eşlerden birinin cimrilik yapması.

5) Günaydın, merhaba gibi sözlerin artık söylenmemesi.

6) Eşinin ailesine gereken saygının gösterilmemesi.

7) Aynı evde ayrı odalarda pansiyoner gibi yaşanması… Özellikle odaların ayrılması… (Cinsel birlikteliğin artık yaşanmaması…)

8) Gereksiz harcamalarla aile bütçesinin zora sokulması

9) Eşlerin birbirlerini empati ile dinlememesi ve sürekli sözünü bölmesi.

10) Gülümsemeden sürekli somurtulması.

11) Güvenin sarsılması.

12) Eşlerden birinin eşinden daha çok bilgisayar ve telefonla zaman geçirmesi.

13) Aşırı ve sürekli kaygılı olunması ve bunun eşe yansıtılması.

14) Eşin başkalarıyla kıyaslanması ve ona kaba davranılması.

15) Eşle ilgili dedikodu yapılması… Aile sırlarının başkalarıyla paylaşılması.

SON SÖZ: Değerli okurum, boşanma kararı bir anda alınmıyor.

Bir gün, yıllardır biriken kızgınlık ve öfke patlama noktasına geliyor ve o ilişkiyi onarmak çok daha zorlaşıyor.  İşin en acı tarafı bazen ilişkinin mağduru olan kadın veya erkek de bunun farkına varamıyor. Alışkanlıklarla hayat devam ederken bir gün dayanamayacak noktaya geliyor ve tüm köprüleri atıyor. O çok sevdiği eşini görmeye veya sesini duymaya bile tahammül edemiyor. Olan en çok da çocuklara oluyor. Olayın sebebi olan eş, yeniden başlamamın çabası içine girse de artık eskiye dönmek çok da kolay olmuyor. İşte bu duruma gelmemenin tek yolu farkındalık ve öz farkındalık: sorunu saptamanız farkındalık, çözüm yolları bulup uygulamaya başlamanız öz farkındalıktır. Ailenizi kaybetmeden değerini bilin.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Yaşam

Bu test evliliğinizi kurtarabilir
Yaşam