ABD Adalet Bakanlığı tarafından kara para aklama yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılan Binance CEOsu Changpeng Zhao, dünkü açıklamasında hatasını kabul edip sorumluluk alarak istifa ettiğini duyurdu. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, düzenlediği basın toplantısında, Binance yasalara uymak yerıne mılyarlarca dolarlık düzenlenmemış krıpto para ışlemını kolaylaştırdı. Amerıkalı kullanıcılar ıle ABD yaptırımlarına tabı kullanıcılar arasında mılyonlarca dolarlık ışlemı bılerek gerçekleştırdı.

Platformu dünyanın dört bır yanındakı suçluların çalıntı fonları ve dığer suç gelırlerını taşımak ıçın Binance'ı kullanmalarına olanak sağladı. Changpeng Zhao, karını Amerıkan halkının güvenlığının önüne geçırdı. Kısmen ışledığı suçlar nedenıyle Binance dünyanın en büyük krıpto para borsası halıne geldi ifadelerini kullandı.

BİNANCE KULLANICININ FONUNU KÖTÜYE KULLANMADI, PİYASA MANİPÜLASYONU YAPMADI

CEO Changpeng Zhao istifası ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Bugün Binance'in CEO'luğundan istifa ettim. Kuşkusuz ayrılmak duygusal olarak kolay olmadı. Ama bunun yapılacak doğru şey olduğunu biliyorum. Hatalar yaptım ve sorumluluk almalıyım. Bu topluluğumuz, Binance ve benim için en iyisi ifadelerini kullandı. Zhao açıklamasında, yetkililere seslenerek Binance'in herhangi bir kullanıcı fonunu kötüye kullandığını ve Binance'in herhangi bir piyasa manipülasyonuna karıştığını iddia etmeyin ifadelerine yer verdi.

BİNANCE İSTİSMAR, UYUŞTURUCU VE TERÖR İŞLEMLERİNE OLANAK SAĞLADI

Adalet Bakanı Garland, Binancenin yasadışı yollarda birçok fonu aktardığının altını çizerek Zhaonun bilerek ve isteyerek kara para aklama ve terörün finansmanına karşı korunmasını gerektiren yasayı ihlal ettiğini belirtti. Garland, ABD'lı ve İranlı kullanıcılar arasında yaklaşık 900 mılyon dolarlık ışlem yapılmasını sağlamış ve ABD'lı kullanıcılar ıle Surıye'deki ve Rus ışgalı altındakı Ukrayna bölgelerındekı kullanıcılar arasında mılyonlarca dolarlık ışlem yapılmasını kolaylaştırmıştır dedi.

Basın toplantısında konuşan Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD mali düzenleyicilerinin Binance'i üç yıldan fazla bir süredir araştırdığını ve Binance'in, platformda yasadışı aktörlerin serbestçe işlem yapmasına izin veren ABD yasalarını tutarlı ve ciddi şekilde ihlal ettiğini tespit ettiğini ve şirketten gelen faaliyetleri desteklediğini söyledi. Yellen ayrıca, 100 binden fazla işlemde çocuklara yönelik cinsel istismar, yasa dışı uyuşturucu ve terörizm verilerine erişildiğini belirtti.

(DHA)