Alper Mert
13 Mayıs 2022

Bayrağı kim astı?


Trabzonspor şampiyonluğunu ligin bitimine haftalar kala ilan etti ve ligin sonu beklenmeden bayrak İstanbul’un göbeğine asıldı. Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç bu durumdan rahatsız olarak, “İstanbul’da köprüye başka şehrin takımının bayrağı asılmamalıdır” dedi. Galatasaray ve Beşiktaş’ın başkanları da Ali Koç gibi bu durumdan rahatsız olmuşlardır diye düşünüyorum. Peki yanlışları ve doğruları yan yana koyarsak Trabzonspor bayrağını köprüye kim ya da kimler astırdı?

Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe temsilini yapanlar ne kadar doğru işler yaptılar ki köprüde bayrakları dalgalanmıyor? Ya da Beşiktaş temsilini yapanlar elde ettikleri başarıları maddi ve sportif planlama anlamında ne kadar doğru yönetebildiler ki başarı ve istikrarı camialarına yaşatamıyorlar? Trabzonspor kiralık olarak alıp sonuna kadar fayda sağladığı Sörloth’tan bonservisini almadan milyon Euro’lar kazanırken Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın transfer icraatlarını yazsak ortaya nasıl bir fotoğraf çıkacak?

Gelelim siyasi destekle Karadeniz lobisinin çok konuşulan gücüne. Bu durum ilk defa yaşanmıyor. Karadeniz lobisi siyasette her zaman aktif oldu. Ama özellikle sporda hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Sebebi sadece siyasetin destek vermesi mi? Yoksa özelikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın başkanlarının, yönetimlerinin ve camialarının ortaya güçlü stratejik bir duruş koymamalarının etkisi var mı? Trabzonspor’a mali destek iddiaları da var. İyi de üç büyük takımın geliri doğru kullanılsa değil Trabzonspor kimse yanlarından geçemez.

Yani köprüde başka şehrin takımının bayrağı dalgalanıyorsa bunun sebebi üç büyük kulübün yaptığı yanlışlardır. Kimse kusura bakmasın ama köprüye Trabzonspor bayrağını Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ortak şekilde asmıştır!

Yazarlar

Bayrağı kim astı?
Alper Mert